Zakrzepica żylna jest stanem, który nierozpoznany na czas może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Dlatego tak ważne jest szybkie wychwycenie i zweryfikowanie objawów, które wskazują na jej wystąpienie. Jakie dolegliwości mogą wskazywać na wystąpienie zakrzepicy żył?
Zakrzepica – objawy i przyczyny choroby
Kiedy wystąpi zakrzepica, objawy koncentrują się przede wszystkim w obrębie kończyn dolnych. Powodem tego stanu rzeczy jest tworzenie się zakrzepów krwi w żyłach nóg. W początkowym etapie rozwoju choroby tworzą się one przede wszystkim na poziomie łydek, po czym stopniowo przemieszczają się w górę kończyn, poprzez uda aż do obręczy miednicy i jamy brzucha. W skrajnych przypadkach płynące z krwią skrzepy mogą dotrzeć do serca i płuc doprowadzając do zatorowości płucnej. Kiedy już wystąpi zatorowość dochodzi do stanu bezpośredniego zagrożenia życia.
Jak rozpoznać zakrzepicę żylną?
Zakrzepica żył nazywana jest cichym zabójcą ze względu na to, że zakrzepica objawy ma wysoce nieswoiste. Oznacza to, że mogą one manifestować również inne dolegliwości i choroby. Z tego powodu zdiagnozowanie zakrzepicy bez konsultacji ze specjalistą jest niemożliwe.
Najczęściej występującymi objawami zakrzepicy żył są ból i obrzęk kończyn dolnych, podwyższona temperatura ciała oraz drętwienie i niedowład kończyn. Kiedy natomiast dojdzie już do zatorowości płucnej wyróżnić można objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, gorączka oraz duszności.
Zakrzepica – leczenie oparte na diagnostyce
Ze względu na to, że objawy zakrzepicy są najczęściej nieswoiste, najistotniejsze jest jej szybkie i rzetelne zdiagnozowanie. Podstawą diagnostyki zakrzepicy jest wywiad z pacjentem, którego narzędziem pomocniczym jest skala Wellsa, czyli zestaw pytań dotyczących objawów choroby. W ramach pogłębionej diagnostyki wykonuje się badania, takie jak badanie stężenia D-dimerów, badanie dopplerowskie żył, flebografia oraz rezonans magnetyczny.
Zapobieganie postępowi choroby
Kiedy już jednoznacznie zostanie stwierdzona zakrzepica, leczenie polega przede wszystkim na zapobieganiu powiększaniu się już istniejących zakrzepów i powstawaniu kolejnych. Podstawą leczenia w stanie ostrym są iniekcje z heparyny, które stosowane są co najmniej kilka dni. Prócz tego stosowane są doustne środki farmakologiczne, przeciwdziałające tworzeniu się skrzepów.
Likwidacja zatoru
Kiedy wystąpi szczególnie poważna zakrzepica, leczenie polega na działaniu trombolitycznym, czyli zastosowaniu metody rozpuszczania zakrzepu żylnego. W tym przypadku konieczny jest pobyt w szpitalu, podczas którego chory dożylnie przyjmuje streptokinazę.
Rozwiązanie operacyjne
Leczenie operacyjne dotyczy sytuacji skrajnych, kiedy dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia lub, gdy inne metody leczenia są nieskuteczne. Celem operacji jest usunięcie zakrzepu oraz ewentualne wprowadzenie swego rodzaju filtra do głównej żyły dolnej, którego zadaniem jest wychwytywanie skrzepów wędrujących do serca i płuc.
Zakrzepica żył – reaguj szybko!
Podstawową przyczyną poważnych konsekwencji dotykających chorych na zakrzepicę żył, jest zbyt późne wdrożenie odpowiedniego leczenia. W aż nazbyt dużej liczbie przypadków objawy zakrzepicy przypisywane są innym dolegliwościom. Ból łydek maskowany jest za pomocą środków przeciwbólowych, a jego źródło przypisuje się na ogół zwykłemu przemęczeniu. Tymczasem szybka reakcja pacjenta polegająca na konsultacji występujących objawów z lekarzem, w znaczącym stopniu ogranicza postęp choroby i zapobiega wystąpieniu powikłań.