Na halach produkcyjnych niejednokrotnie panuje zwiększony poziom hałasu. Dłuższe przebywanie w warunkach wysokiej wartości Decybeli może poważnie i trwale uszkodzić słuch. Istnieje jednak sprzęt, który ogranicza ilość hałasu docierającą do ludzkich uszu i skutecznie chroni przed jego niszczycielskim działaniem.
Ochrona słuchu przed hałasem
Negatywne skutki długotrwałej ekspozycji na hałas mogą być bardzo różne, w zależności od jego rodzaju i natężenia oraz indywidualnych możliwości organizmu. Jednak bezapelacyjnie hałas ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Skutkami oddziaływania nadmiernego hałasu jest między innymi obniżenie sprawności i wydajności pracy, zaburzenia orientacji, wzrost napięcia nerwowego, opóźnienie reakcji obronnych, a nawet wzrost prawdopodobieństwa wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.
Ponadto dłuższa, jednorazowa ekspozycja na hałas powoduje czasowe podniesienie się progu słyszenia. Jednak taka sama dawka dużego hałasu powtarzająca się częściej, może powodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenie słuchu. A to jeszcze nie wszystko. U osób dotkniętych tą przypadłością zanika słyszenie cichych dźwięków, zamiast tego zaczynają pojawiać się tak zwane szumy uszne, czyli szum, pisk i dzwonienie w uszach. Szacuje się, że szumy uszne dotykają około 5% populacji. Jednak dolegliwości te nieleczone i połączone z dalszą ekspozycją na hałas, mogą prowadzić do całkowitej i nieodwracalnej głuchoty.
Hałas w miejscu pracy dzieli się na trzy grupy:
- uciążliwy – jest bardzo irytującym rodzajem dźwięków. Niebywale rzadko zdarza się, aby ekspozycja na hałas uciążliwy skutkowała utratą czy uszkodzeniem słuchu
- szkodliwy – w małych dawkach lub przy krótkotrwałym narażeniu na niego może powodować wyłącznie dekoncentrację i rozdrażnienie. Jednak po latach nieustannej ekspozycji na tego rodzaju hałas, mogą wystąpić poważne problemy ze słuchem
- niebezpieczny – jest to wyjątkowo głośny hałas, który już w niewielkich dawkach może mieć bardzo poważne, negatywne działanie na ludzkie zdrowie
Hałas – poznaj dopuszczalny i szkodliwy jego poziom
Przyjęło się, że hałas, który nie przekracza 80 dB nie powoduje uszczerbku na zdrowiu, jeśli stosuje się odpowiednie przerwy w pracy lub system ograniczenia czasu pracy.
Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia są infradźwięki i ultradźwięki. Znajdują się one na granicy słyszalności, jednak mają niebagatelny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Źródłem infradźwięków w miejscu pracy są między innymi wentylatory, niskoobrotowe sprężarki, młyny, silniki, kotły, piece hutnicze oraz urządzenia odlewnicze. Źródłem ultradźwięków w miejscu pracy mogą być natomiast technologiczne urządzenia ultradźwiękowe, a więc na przykład myjki i zgrzewarki ultradźwiękowe, a także lutownice i drążarki.
Obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o ochronę słuchu pracowników, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków narażeni są na nadmierną ekspozycje na hałas. Kwestia ta regulowana jest przez Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy oraz Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne.
Rozporządzenia zawierają szczegółowe informacje dotyczące maksymalnych dopuszczalnych norm hałasu w miejscu pracy.
Zadbaj o słuch pracowników
Sklepy BHP w swoim asortymencie oferują wiele rozwiązań, które pozwolą skutecznie zadbać o ochronę słuchu pracowników w miejscu pracy. Wybór sprzętu do ochrony słuchu powinien być ściśle podyktowany warunkami panującymi w miejscu pracy i poziomem hałasu.
Wybrać można spośród zatyczek do uszu (jednorazowych lub wielorazowych), stoperów i nauszników. Ponadto nauszniki występują w wersjach z pałąkiem pod brodą, z tyłu głowy lub montowane do kasku. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz indywidualnych preferencji użytkownika.
Oprócz obowiązku zapewnienia środków ochrony osobistej w postaci zatyczek, stoperów czy nauszników, pracodawca ma również obowiązek stosowania maszyn i urządzeń oraz procesów technologicznych generujących jak najmniejszy hałas. Ponadto powinien wykorzystywać wyłącznie takie rozwiązania, które dodatkowo obniżą poziom hałasu podczas pracy.
Źródło: Glovex.com.pl – odzież robocza