15. tydzień ciąży to okres intensywnych zmian zachodzących u dziecka. Rozwój nabiera tempa – po to, aby już za ok. 23 tygodnie dziecko mogło przyjść na świat i móc samodzielnie funkcjonować. Sprawdź, jak przebiega rozwój właśnie na tym etapie.
Płód, który jeszcze kilka tygodni temu wielkością przypominał ziarenko ryżu, staje się coraz większy. Zmiany zachodzą zarówno w jego wyglądzie, jak i ogólnym rozwoju.
Wielkość płodu
- tydzień ciąży to etap, w którym waga dziecka waha się w granicach 50-75 g. Maluch osiąga przy tym długość ok. 9-12 cm. Warto przy tym pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego warto być pod stałą opieką lekarza, który na bieżąco będzie kontrolował rozwój dziecka.
Zmiany w wyglądzie
Mniej więcej w tym okresie poprawiają się proporcje ciała płodu: intensywnie rosną nogi i stają się dłuższe niż ręce, a głowa nie stanowi już połowy długości ciała. Uszy przesuwają się na bok głowy, dzięki czemu znajdują się na swoim miejscu.
Ciało dziecka pokryte jest delikatnym meszkiem płodowym (tzw. lanugo), który zniknie przed porodem. Rosną brwi i rzęsy, a na głowie pojawiają się włosy (ich kolor zmieni się przed przyjściem dziecka na świat).
Skóra dziecka cały czas jest cienka i półprzezroczysta – do tego stopnia, że widać przez nią siatkę naczyń krwionośnych. Zmieni się to około 26 tygodnia ciąży, kiedy pod skórą pojawi się cienka warstwa tkanki tłuszczowej.
Ciągły rozwój i doskonalenie umiejętności
W 15. tygodniu ciąży dziecko zdobywa nowe umiejętności – potrafi już m.in. otwierać usta, dzięki czemu stale połyka płyn owodniowy. Może to powodować czkawkę, jednak nie towarzyszą jej dźwięki, ponieważ nie potrafi on ich jeszcze wydawać, ze względu na to, że jego tchawicę nadal wypełnia płyn, a nie powietrze (jak u dorosłego człowieka).
Dziecko potrafi już poruszać wszystkimi kończynami – niebawem się o tym przekonasz, odczuwając pierwsze ruchy płodu.
Na tym etapie płód trenuje też oddychanie, co wpływa korzystnie na rozwój płuc. Dziecko zaczyna wykonywać różne miny, ponieważ w tym okresie rozwijają się jego mięśnie twarzy.
Chociaż oczy malucha są jeszcze zamknięte (tak pozostanie aż do 25.-26. tygodnia ciąży), jest on wrażliwy na światło – na przeszkadzający mu bodziec może reagować kopnięciami lub może odwracać się od źródła światła.
Jeśli tym okresie zgłosisz się na badanie USG, będziesz mogła „przyłapać” swoje dziecko na ssaniu kciuka. Taka czynność jest jednym z elementów przygotowujących do ssania piersi po narodzinach.
Pierwsze ruchy
Chociaż jeszcze tego nie czujesz, maluch wykonuje sporo ruchów. Ma mnóstwo miejsca, dlatego swobodnie układa się np. w pozycji pośladkowej, by zaraz obrócić się głową w dół.
Przed porodem dziecko czeka jeszcze długi rozwój, który z tygodnia na tydzień będzie nabierać tempa. O tym, jak dużą metamorfozę przechodzi maluch, będziesz się mogła dowiedzieć podczas badania USG, na które powinnaś się zgłaszać regularnie – zgodnie z zaleceniami lekarza.