Implantologia jest jedną z nowoczesnych dziedzin stomatologii. Polega ona na w pełni profesjonalnym oraz zaawansowanym uzupełnianiu braków w uzębieniu. Specjaliści mający odpowiednie kwalifikacje dają nadzieję osobom, które z różnych przyczyn utraciły swoje naturalne zęby. W miejsce korzenia utraconego zęba wszczepia się niewielki implant. Przypomina on stożek. Zwykle wykonuje się go z tytanu, nadaje mu to wytrzymałości oraz sprawia, iż jest biokompatybilny z organizmem człowieka. Wszczepienie implantów pozwala na odbudowę pojedynczych zębów. Co więcej, implanty chronią przed przed stopniowym zanikaniem kości, która otacza brakujący naturalny ząb.
Przeprowadzanie takiego zabiegu wymaga odpowiedniego przeszkolenia ze strony stomatologa, ale także fachowej pomocy ze strony pomocnika. Dlatego też ważne jest przeszkolenie asystentek implantologicznych, które umożliwi efektywne wspomaganie specjalisty przeprowadzającego zabieg.
Fachowe kwalifikacje
Szkolenie dla asystentek stomatologicznych ma przede wszystkim poszerzyć wiedzę teoretyczną, ale także rozwinąć umiejętności praktyczne z zakresu implantologii. Ma ono także przygotować do umiejętnego zorganizowania wszelakich zabiegów implantologicznych. Dzięki temu można zbudować zgrany zespół, a tym samym efektywnie pomagać pacjentom.
Przebieg szkolenia
Uczestnicy zostają zapoznani z niezbędnym wprowadzeniem do implantologii. Wyjaśniona zostaje również budowa oraz rodzaje stosowanych implantów. Następna część dotyczy anatomii, a kolejne to pokaz wszczepiania implantów oraz ćwiczenia na modelach fantomowych. Poruszane są również kwestie takie jak rola asystentki w leczeniu implantologicznym. Chodzi tutaj między innymi o powodzenie leczenia, utrzymywanie trwałych rezultatów oraz zapewnienie pacjentowi komfortu i satysfakcji.
Kolejnymi tematami podejmowanymi podczas szkolenia dla asystentek implantologicznych są choćby wyposażenie gabinetu oraz prezentacja i omówienie sprzętu niezbędnego w zabiegach implantologicznych i innych potrzebnych materiałów. Program szkolenia dla asystentek implantologicznych niezaprzeczalnie jest bardzo bogaty i może dobrze przygotować do pracy ze specjalistą.
Co jeszcze może pojawić się na szkoleniu?
- omówienie różnych stref sterylności,
- etapy wydzielenia i przygotowania strefy bezpośredniej sterylności oraz procedura zachowania łańcucha sterylności – teoria oraz praktyka,
- metody dezynfekcji – zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne,
- praktyczne zajęcia w gabinecie, mające na celu zobrazowanie należyte przygotowanie gabinetu do zabiegu,
- przygotowanie zespołu implantologicznego do zabiegu – oczywiście zajęcia praktyczne,
- należyte przygotowanie pacjenta do zabiegu,
- rola asystentki w trakcie zabiegu,
- odpowiednie zachowanie zespołu implantologicznego oraz skuteczny sposób komunikacji z pacjentem,
- czynności pozabiegowe – postępowanie po zabiegu,
- opieka nad pacjentem przed, w trakcie i po zabiegu, a także postępowanie w trakcie całego procesu leczenia i po jego zakończeniu – długoterminowa opieka,
- wymogi sanepidu,
- dokumentacja,
- wprowadzenie do implantoprotetyki – omówienie kolejnych etapów leczenia.
Inspiracja: https://www.dsi-edu.com – szkolenia stomatologiczne