Blaty warsztatowe są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zrobić stół warsztatowy własnej roboty. W końcu każdy warsztat ma własną specyfikę pracy. Stół może bowiem służyć do przeprowadzania napraw mechanicznych, montowania części, czy wytwarzania różnych produktów. Do tego dochodzą różne ograniczenia w postaci rozmiarów pomieszczenia czy warunków pracy, jakie w nim panują. Jak zatem dopasować stół do własnych potrzeb i jakie produkty wybrać?
Blaty warsztatowe, czyli miejsce pracy skrojone na miarę
Stół warsztatowy powinien być maksymalnie dopasowany do potrzeb danego miejsca pracy, ponieważ najczęściej to on jest w nim najważniejszą powierzchnią roboczą. Każdy pracownik doceni fakt, że stół jest specjalnie zaprojektowane pod jego potrzeby. Stół roboczy zrobiony na podstawie blatu warsztatowego ma tę zaletę, że samodzielnie można dobrać odpowiednią wysokość nóżek, szerokość i głębokość blatu, maksymalnie wykorzystując dostępną przestrzeń. W zależności od potrzeb możesz także przykręcić do nóżek kółka i stworzyć mobilne miejsce pracy, by łatwo przemieszczać cały ekwipunek znajdujący się na stole. To wszystko wpływa na ergonomię stanowiska i większy komfort pracowników, którzy mogą jeszcze efektywniej wykonywać swoją pracę.
Jak zabrać się za zrobienie stołu z blatu warsztatowego?
Aby zrobić stół warsztatowy własnej roboty, najlepiej najpierw dokonać pomiarów miejsca, w którym chcesz stworzyć stanowisko do pracy. Da Ci to wstępne wyobrażenie o tym, jakich wymiarów powinien być blat, a do tego ułatwi zaplanowanie przestrzeni wokół niego, która również może być bardzo funkcjonalna, np. dzięki dodatkowym szafkom czy podstawkom. Dokładne obliczenia i plany dadzą Ci pojęcie o tym, ile przestrzeni masz do wykorzystania w swoim warsztacie.
W trakcie tego procesu może się okazać, że najlepszy byłby stół warsztatowy narożny lub nawet dwa oddzielne stoły, do czego będziesz potrzebował kilku blatów warsztatowych i to w różnych rozmiarach. Oczywiście zawsze możesz przyciąć jakiś fragment płyty na blat według własnych potrzeb, ale w żaden sposób jej nie powiększysz. Dlatego warto kupować blaty warsztatowe w takim sklepie jak Pronar, gdzie znajdziesz je w różnych rozmiarach i skompletujesz nawet większe zamówienie jednorazowo bez rozdzielania zakupów na kilka różnych zamówień. Wszystkie potrzebne produkty możesz wygodnie zamówić przez internet.
Drewno, sklejka czy blacha – z czego zrobić blat do warsztatu?
Od rodzaju wykonywanej pracy w dużej mierze zależy, jaki rodzaj blatu warsztatowego będzie najlepszy. Podstawą jednak z pewnością powinno być drewno lub sklejka, które oferują różną nośność, czyli maksymalne obciążenie, jakie może się znaleźć na danej powierzchni. Zwykła sklejka zapewni ok. 1000 kg nośności, natomiast blat dębowy czy bukowy ma już nośność ok. 1500 kg.
Do wszelkich prac rzemieślniczych, które nie wymagają używania dużych ilości smarów czy olejów, jak stolarka czy ślusarstwo, najlepiej sprawdzi się solidny blat warsztatowy z buku czy dębu. Taki materiał wytrzyma wszystkie przypadkowe uderzenia czy zadrapania powstałe podczas pracy, a także duże obciążenie. Ponadto możesz wykorzystać go do zrobienia blatu w kuchni czy garażu. Do naprawy elektroniki wystarczy natomiast płyta sklejkowa, choć nie będzie ona tak wytrzymała i estetyczna jak blat z prawdziwego drewna.
O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając blat warsztatowy?
Blat na stół warsztatowy z drewna lub sklejki nie wystarczy natomiast w przypadku montażu czy napraw wszelkich elementów mechanicznych, które mają w sobie dużo smaru, oleju i innych substancji chemicznych. Takie stoły warsztatowe można pokryć blachą (np. kwasoodporną lub ocynkowaną), która jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż samo drewno, nie wbijają się w nią opiłki, a do tego jest wytrzymała i można wymienić ją oddzielnie w razie zniszczenia bez konieczności wymiany całego stołu warsztatowego. Drewniany lub blaszany blat można także pokryć gumą ryflowaną, lub gładką amortyzującą uderzenia i zwiększającą przyczepność narzędzi czy części znajdujących się na stole.