Sprzęt rehabilitacyjny dla seniorów ma przede wszystkim umożliwić powrót do zdrowia, a w wielu przypadkach przywrócić możliwość samodzielnego poruszania się. Wraz z wiekiem odczuwane jest znaczne pogorszenie się kondycji organizmu, a co za tym idzie upośledzenie jego podstawowych funkcji np. chodzenia czy podnoszenia cięższych przedmiotów.
Sprzęt rehabilitacyjny nie zawsze jest w stanie przywrócić pełną sprawność organizmu, który im starszy tym mniejsze ma zdolności regeneracji. Dlatego dobre nawyki i dopasowaną do wieku aktywność fizyczną należy wprowadzić, jeszcze zanim odczuwany jest znaczny spadek kondycji.
Sprawność ruchowa seniora
Sprzęt rehabilitacyjny może zarówno poprawiać sprawność ruchową seniora, ale też umożliwiać mu w miarę swobodne i komfortowe poruszanie się. Stosowany w tym pierwszym przypadku ma za zadanie zapobiegać potencjalnym urazom, a co się z tym wiąże wynikającej z nich niepełnosprawności. W tym celu konieczne jest wzmocnienie aparatu ruchu, zwłaszcza u tych osób, które nie prowadzą żadnej aktywności fizycznej. W takich sytuacjach zastosowanie znajdują wszelkie rotory umożliwiające pracę kończyn górnych i dolnych, ale też poprawiające koordynację piłki rehabilitacyjne czy umożliwiające rozciąganie i wzmacnianie poszczególnych partii ciała taśmy do ćwiczeń.
Zawsze jednak konieczna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą i określenie bieżącej kondycji i stanu zdrowia organizmu oraz tego czy dane ćwiczenia mogą być stosowane. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z rehabilitacji grupowej – osoby starsze mają możliwość wspólnych ćwiczeń, dopasowanych do ich konkretnych potrzeb, a dodatkowo mogą integrować się z innymi rówieśnikami. Izolacja nigdy nie sprzyja poprawie zdrowia.
Możliwość samodzielnego poruszania się
Urazy w przypadku starszych osób, zwłaszcza w obrębie aparatu ruchu, oznaczają znacznie dłuższą rehabilitację, która nie zawsze gwarantuje całkowity powrót do pełnej sprawności. Rozległe złamania czy długotrwałe leżenie przekłada się na stopień niepełnosprawności. Dlatego w niektórych sytuacjach konieczne jest korzystanie z kul, a później laski wspomagającej chodzenie. Niezastąpioną pomocą dla osób starszych i schorowanych są tzw.balkoniki i chodziki rehabilitacyjne. Umożliwiają samodzielne przemieszczanie się, ułatwiają wstawanie i często są możliwością uchronienia się przed wózkiem inwalidzkim. Jeśli jednak jest on konieczny, należy zadbać o to, aby spełniał określone potrzeby osoby, która nie jest zdolna do samodzielnego poruszania się.