Porównując oferty w bankach lub śledząc wiadomości ekonomiczne możemy spotkać się z pojęciem stóp procentowych. To właśnie one w dużej mierze decydują o kosztach kredytu, zyskach z depozytów i lokat, a nawet – w szerszym kontekście – kondycja gospodarki. Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o stopach procentowych, jakie mają wpływ na nasze życie i ofertę usług finansowych.
Stopy procentowe – czym są? Definicja stóp procentowych
Na początek warto przytoczyć definicję stóp procentowych. Mówiąc najprościej tym terminem określamy koszt kapitału – pieniędzy, za udostępnianie ich innym na określony czas. Zwykle są mierzone w odniesieniu do roku i wyrażane w procentach. To jeden z najważniejszych parametrów makroekonomicznych, które określają kondycję gospodarki w wielu przypadkach w stopniu większym, niż wysokość podatków. Stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski w rozliczeniach z bankami komercyjnymi wpływa również na wysokość oprocentowania dla indywidualnych, a także łatwość uzyskiwania kredytów i wysokość cen w całej gospodarce.
Rodzaje stóp procentowych NBP
- Stopa referencyjna – określa oprocentowanie krótkoterminowych bonów pieniężnych, które wykorzystywane są przez NBP w ramach tzw. operacji otwartego rynku. Ich emisja pozwala regulować ilość pieniądza (waluty PLN) w gospodarce.
- Stopa depozytowa – jest minimalnym oprocentowaniem, jakie obejmuje jednodniowe depozyty, które banki komercyjne lokują w NBP.
- Stopa lombardowa – jest oprocentowaniem, które obowiązuje, gdy NBP udziela pożyczek bankom komercyjnym.
- Stopa redyskontowa – to cena, za jaką NBP skupuje weksle od banków komercyjnych (które te wcześniej skupiły od swoich klientów).
Konsekwencje niskich i wysokich stóp procentowych
Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, co jest bardziej korzystne dla gospodarki – niskie czy wysokie stopy procentowe. Wszystko zależy od sytuacji na rynku i prowadzonej polityki monetarnej. Niskie stopy procentowe stosowane są w celu pobudzenia gospodarki – powodują zwiększenie ilości pieniądza w obiegu i większą dostępność kredytów. Banki komercyjne oczywiście same ustalają wysokość oprocentowania, jednak przy niskich stopach mogą zaproponować niższe koszty kredytów. Niestety, niskie stopy procentowe prowadzą do inflacji, a także mniejszych zysków z depozytów – na przykład lokat. Rada Polityki Pieniężnej powinna dążyć do równowagi na rynku, realizacji założonego celu inflacyjnego, a gdy nie stoi to w sprzeczności, także stymulowania wzrostu gospodarczego.
Poszukujesz produktów finansowych z korzystnym oprocentowaniem? Najlepiej będzie skorzystać z pomocy doradcy finansowego – samodzielne porównywanie ofert, badanie zdolności kredytowej i analizowanie umów może być dość trudne i czasochłonne.