Każdy pasjonat strzelania wie, jak żmudną i niewdzięczną pracą jest czyszczenie i konserwacja broni. Zabrudzenia nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także mają niekorzystny wpływ na działanie mechanizmów wewnętrznych. Jakich środków użyć, aby nasza broń była w należytym stanie technicznym jeszcze przez długie lata? Wybór środków pielęgnacyjnych, jakie oferuje nam rynek jest ogromy, ale co wybrać?
Olej do broni
Mimo tego, że obecnie produkowana broń zawiera bardzo dobre zabezpieczenia przed korozją, to nie należy zapominać o każdorazowym wyczyszczeniu lufy, zamku, szkieletu i magazynu, najlepiej zaraz po powrocie ze strzelnicy. Jest to niezwykle istotne z uwagi na to, że proch, nagar, tombak, a także inne pozostałości mogą wpłynąć negatywnie na działanie mechanizmów wewnętrznych naszej broni. Zraszanie broni olejem nie wymaga wiele wysiłku, a jest ważną czynnością pielęgnacyjną. Należy pamiętać, aby stosować cienką warstwę olejów. Nadgorliwość też szkodzi. Jaki preparat wybrać? Wybór olejów do broni jest ogromny. Najlepiej nie sugerować się niską ceną i wybrać profesjonalny produkt przeznaczony tylko do czyszczenia broni – np. Gun Oil PronTech Guns. Taki olej jest bardzo uniwersalny – nadaje się zarówno do konserwacji części drewnianych, stalowych i polimerowych. Nie tylko ochroni przed korozją, ale także usunie nagar. Nie przyciąga kurzu i brudu, a na dodatek tworzy delikatną warstwę ochronną. Jest odporny nawet na ekstremalne temperatury. Może być używany zarówno przy -50 stopniach C, jak i +210. Na rynku dostępne są również oleje, które tworzą emulsję wodną – mieszają się z wodą i przenikają przez nią. Zastosowanie specjalnej formuły do produkcji tego typu produktów powoduje, że są one mniej podatne na starzenie i utratę skuteczności (nie ulegają utwardzeniu). Należy pamiętać, że olej może także działać niekorzystnie na niektóre elementy broni takie jak np. chwyty wykonane z drewna szlachetnego. Wówczas przed czyszczeniem większość producentów olejów radzi, aby je zdjąć. Czytajmy więc uważnie zalecenia producenta, zanim zastosujemy dany specyfik.
Szczoteczka to podstawa!
Przy codziennej pielęgnacji przyda się również szczoteczka, która pozwoli nam wymieść wszelkie zabrudzenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Najlepiej sprawdzi się ta z mosiężnym włosiem. Warto zainwestować w produkt niemiecki lub włoski, ponieważ te są zdecydowanie lepszej jakości i nie zużywają się po jednym czyszczeniu. Należy wybrać szczoteczkę odpowiedniego kalibru. Zawsze czyścimy lufę od wlotu komory nabojowej w stronę wylotu. Nigdy odwrotnie!
Skuteczne odtłuszczanie i oksydowanie
Niektóre typy broni wymagają usunięcia oleju przed strzelaniem. Do tego sprawdzi się odtłuszczacz, który skutecznie usunie olej i smar z metalowych powierzchni. Odtłuszczanie broni to także etap poprzedzający oksydowanie, czyli drobne prace naprawcze uszkodzonych powierzchni metalowych (zarysowań i wytarć). Specjalistyczne produkty umożliwiają odtłuszczanie i oksydowanie na zimno.
Zestawy do czyszczenia broni
Nie musisz samodzielnie kompletować wszystkich elementów, które przydadzą się do czyszczenia broni. Dla bardziej leniwych strzelców dostępne są przyborniki do czyszczenia broni, w których znajdziemy: szczoteczki różnego rodzaju i kalibru, haczyki, wycior, wspomniane oleje do czyszczenia, przecieraki filcowe, pianki czyszczące, wazelinę techniczną, a nawet oksydę. Gotowy zestaw, dzięki któremu możesz urządzić prawdziwe spa dla Twojej broni w domowym zaciszu.
Warto zadbać o swoją broń o każdej porze roku. Nawet gdy jej nie używamy powinna być na bieżąco konserwowana i pielęgnowana. Bogata oferta produktów dostępnych na rynku zdecydowanie ułatwia nam te czynności.