Zabiegi medycyny estetycznej są coraz bardziej powszechne w zakresie redukowania skutków starzenia się skóry, a także zahamowania pojawiających się zmian. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów jest wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową, zwaną potocznie botoxem. Nie milkną jednak głosy mówiące o szkodliwości tego zabiegu, a także nienaturalnym i o wątpliwej estetyce efekcie. Czy botox naprawdę szkodzi? Kiedy powinno się go stosować?
Botulina czy kwas hialuronowy?
Wśród najbardziej znanych i jednocześnie najczęściej występujących substancji, znajdują się: toksyna botulinowa i kwas hialuronowy. Toksyna botulinowa, w odróżnieniu od kwasu hialuronowego, daje trwalsze rezultaty. Jednak efekt wypełnienia tą substancją, w zależności od obszaru skóry, w kilku przypadkach może być mniej naturalny, niż po kwasie hialuronowym.
Na czym polega wypełnianie toksyną botulinową?
Botox to najbardziej znana, handlowa nazwa substancji, jaką jest toksyna botulinowa. Jest jedną z metod najczęściej wykorzystywanych w medycynie estetycznej jako wypełniacz zmarszczek na twarzy. Najczęściej stosuje się ją na okolice czoła i brwi, a także w obszarze „kurzych łapek”.
Działanie botuliny polega na blokowaniu tkanek mięśniowych, co paraliżuje mięśnie mimiczne – w ten sposób zapobiega się pojawianiu nowych zmarszczek. Substancja ta jest bardzo skuteczna – zmniejsza długość i głębokość zmarszczek nawet do 80 – 90%. Ten rodzaj wypełniania ma jednak wielu przeciwników.
Dlaczego botox jest krytykowany?
Przeciwnicy wypełniania jadem kiełbasianym twierdzą, że daje sztuczny i nieładny efekt: nienaturalny wyraz twarzy bez żadnej ekspresji. Wskazują także na to, że twarz przypomina lalkę, której buzia jest gładka, jednak bez życia. Decydując się na ostrzyknięcie botoxem, trzeba mieć na uwadze taki scenariusz – jednak tylko w dwóch przypadkach.
Kiedy efekt może być inny od zamierzonego?
Pierwsza sytuacja dotyczy niedoświadczonej osoby, przeprowadzającej zabieg. Druga – ostrzyknięcia zbyt dużego obszaru skóry, w miejscach blisko siebie. Jeśli botulina zostanie zaaplikowana w zbyt dużej ilości, w nieodpowiednim miejscu, czy w nieprawidłowych warunkach, efekt faktycznie może być odmienny od założonego. Jeśli substancją tą wypełni się duży obszar skóry w niewielkich odstępach, ryzyko takiego efektu także wzrasta.
Jeśli jednak zabieg wykonuje doświadczona osoba, w odpowiednich warunkach, botox daje pożądany efekt, polegający na redukcji zmarszczek i bruzd, bez tworzenia efektu maski, a fakt wypełnienia zmarszczek pozostaje niezauważalny.