Jeśli podczas uprawy indoor zapewniasz swoim roślinom odpowiednie nawożenie, dbasz o dobre nawadnianie, a oświetlenie w growboxie dopasowane jest do aktualniej fazy w jakiej znajdują się obecnie rośliny, a ich liście wciąż zwisają bezwładnie z wyraźnymi przebarwieniami, najprawdopodobniej masz do czynienia z blokadą składników odżywczych przez strefę korzeniową. Co jest przyczyną takiego stanu? Jaki się on objawia? Jak mu zaradzić? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Z blokadą wchłaniania składników odżywczych przez rośliny wtedy, gdy wszystkie potrzebne mikroelementy, takie jak magnez, cynk, żelazo, czy potas są obecne w strefie korzeniowej lecz roślina nie może ich zaabsorbować. Początkowo blokada przebiega bezobjawowo lecz z czasem prowadzi do niedoborów mikroelementów i manifestuje się typowymi dla niego objawami, takimi jak więdnące liście, przebarwienia, czy w końcu uschnięcie. Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych growerów na te objawy jest dodatkowe nawożenie upraw w celu dostarczenia im składników odżywczych. Niestety taka reakcja tylko pogarsza sytuację.
Przed nawożeniem zbadaj podłoże miernikiem EC i pH.
Blokada wchłaniania składników odżywczych najczęściej wiąże się z nadmiernym nasyceniem nawozów chemicznych o wysokiej zawartości soli. Innym bardzo popularnym powodem, takiej blokady jest niewłaściwa wartość pH podłoża. Dostarczenie kolejnej dawki nawozów może dodatkowo „zablokować” podłoże. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prób ratowania swoich upraw zawsze należy dokładnie szukać przyczyny powstałych anomalii, a nie odruchowo używać środków pomocniczych. W pierwszym odruchu powinniśmy zatem zmierzyć pH i EC podłoża i dopiero po uzyskaniu wyniku kwasowości i zasolenia podłoża wybrać odpowiednie środki do poprawienia jego stanu.
Oczyść podłoże upraw przez płukanie.
Jeśli w podłożu odkryjemy zbyt wysokie stężenie soli lub zbyt wysoką kwasowość by doprowadzić je do normy musimy je przepłukać świeżą, zrównoważoną pod względem pH wodą. Przepłukując rośliny w growboxie starajmy się by procesowi temu towarzyszyła niższa niż zwykle wilgotność. Nadmiar wody przepływającej przez podłoże pomoże pozbyć się nagromadzonej soli zmniejszającej pobór składników odżywczych. Po zakończeniu tego procesu należy natychmiast podać roślinie odpowiednią ilość składników odżywczych i roztworu wodnego lecz przed tym upewnijmy się, że przepłukana ziemia już wyschła. Pomoże to przenikaniu tlenu do strefy korzeniowej i zapobiegnie gniciu korzeni. W wypadku upraw hydroponicznych zamiast płukania podłoża, wystarczy uruchomienie świeżego roztworu w systemie nawadniania.
Źródło: Growtent Warszawa