Stworzenie restauracji od podstaw wiąże się z koniecznością zaopatrzenia w niezbędne elementy wyposażenia, które gwarantują jej sprawne funkcjonowanie, komfort pracy, bezpieczeństwo i zgodność z aktualnymi wymogami dotyczącymi lokali gastronomicznych.
Zaplanowane zakupy
Otwieranie nowego lokalu gastronomicznego to bez wątpienia ogromne przedsięwzięcie, wymagające skrupulatnie przygotowanego biznesplanu, dobrze przemyślanej akcji reklamowo-promocyjnej oraz ustalenia profilu kulinarnego. Jednocześnie stanowi dużą inwestycję finansową, w związku z koniecznością zakupu sprzętu, wyposażenia zapleczowego, produktów żywnościowych, dostosowania lokalu do wymogów sanepidu i nadania mu atrakcyjnego dla gości i przyciągającego uwagę designu. Aby nie pogubić się w chaosie związanym z organizacją, warto wybrać firmę oferującą pełen asortyment wyposażenia, dzięki czemu łatwiej planować zakup poszczególnych jego elementów. Warto zwrócić uwagę na dostawców, którzy zapewniają transport zakupionych produktów do klienta.
Cenne porady
Właściciele obiektów gastronomicznych bardzo często korzystają w tym celu z różnego rodzaju poradników dostępnych na stronach www, pozwalających na uporządkowanie planu poszczególnych etapów oraz ustrzeżenie się przed drobnymi błędami, wynikającymi z niewiedzy. Większość artykułów i e-booków poświęconych tej tematyce skupia się jednak głównie na wytycznych sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy, a więc na odległościach od poszczególnych stanowisk, niekrzyżowaniu się dróg surowców i odpadów, czy też wymogów dotyczących poszczególnych pomieszczeń użytkowych i przeznaczonych dla zatrudnionego personelu. Niewiele z nich koncentruje się jednak na tym, co przyszły restaurator powinien wiedzieć w zakresie wyposażenia, stawiając pierwsze kroki w tym biznesie.
Sprzęty na start
Wybór sprzętów do kuchni, a więc urządzeń które pozwalają na wydanie autorskiego menu, uzależniony jest ściśle od profilu restauracji, kierunku kulinarnego w jakim planuje podążać i możliwości rozwoju oraz warunków finansowych inwestora. Niezmiennie podstawą wyposażenia pozostaje jednak piec konwekcyjny, który pozwala na przygotowanie wielu potraw oraz kilku porcji jednocześnie, co usprawnia pracę kucharzy i pozwala na lepszą organizację zespołu. Dużą jego zaletą jest również wielofunkcyjność.
Kolejny konieczny sprzęt to kuchenka elektryczna lub gazowa, która umożliwia realizację procesów smażenia i gotowania. Zależnie od planowanego zasięgu produkcyjnego ustala się liczbę palników lub liczbę kuchenek. Te dwa urządzenia gastronomiczne gwarantują sprawne przygotowanie i odgrzanie potraw, oczywiście z wykorzystaniem koniecznych dla ich użytkowania elementów wyposażenia, takich jak garnki, rondle, patenie, woki i blachy, których w każdej kuchni restauracyjnej powinno być pod dostatkiem.
Zastawa stołowa
Wyposażenie kuchni to jednak tylko jeden aspekt osprzętu, który musi posiadać restauracja. Klient najbardziej zwraca uwagę na efekt finalny, a więc gotową potrawę i co równie ważne sposób jej podania, a więc także zastawę stołową. Aktualny wybór talerzy, szklanek, miseczek i sztućców jest tak ogromny i zróżnicowany, że z łatwością można stworzyć zestawy, których sam wygląd uatrakcyjnia potrawę i zachęca do jej spożycia. Najczęściej wybieranym stylem wśród zastawy jest nowoczesny minimalizm, a więc prostota kształtu i barwy z jednoczesnym akcentem innowacyjności, przełamującym dawny standard. Istotna jest także jakość tego typu elementów, gdyż wykorzystywane wielokrotnie i często umieszczane w zmywarce, po wielu miesiącach nadal muszą wyglądać nienagannie.
Na pełne wyposażenie przestrzeni gastronomicznej składa się wiele różnych elementów dotyczących nie tylko samej funkcjonalności – a więc przygotowywania posiłków, ale także ich prezentacji, otoczenia, czy przestrzegania warunków sanitarno-higienicznych. Natłok informacji i kwestii wymagających zaplanowania wymusza określenie szczegółowych celów zakładu, a następnie ustalenie elementów, niezbędnych dla ich osiągnięcia.