Wybór odpowiedniej sprężarki do zakładu produkcyjnego to sprawa dużo poważniejsza niż mogłoby się wydawać. Właściwie skonstruowana instalacja przemysłowa zasilana powietrzem ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania zakładu i ciągłości prac produkcyjnych. Ze względu na walory, jakie daje praca przy użyciu narzędzi i urządzeń zasilanych sprzężonym powietrzem, sprężarki mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Przede wszystkim mamy w tym przypadku do czynienia z bardzo bezpiecznym i wygodnym nośnikiem energii, który dynamizuje wiele procesów i zwiększa ich efektywność ze względu na wysoką wydajność narzędzi pneumatycznych.
Zapotrzebowanie na sprzężone powietrze a wybór sprężarki
Najistotniejszą informacją, która powinna być brana pod uwagę przy wyborze sprężarki, to zapotrzebowanie na sprzężone powietrze w zakładzie. Jeżeli ten parametr nie zostanie poddany szczegółowej analizie i odpowiednim wyliczeniom, może się okazać, że zakupiona sprężarka (lub sprężarki) nie dostarczają wystarczającej ilości powietrza. W rezultacie będzie to prowadzić do przerw w produkcji spowodowanych spadkami ciśnienia w instalacji czy też w skrajnych wypadkach wyłączeniami maszyn. Dlatego aby uniknąć tego typu niepożądanych sytuacji, należy określić przewidywane zużycie sprzężonego powietrza poprzez zliczenie poboru wszystkich jego odbiorników przy uwzględnieniu ich jednoczesnej pracy. W ten sposób otrzymamy informację dotyczącą minimalnej wydajności układu, któremu należy stworzyć zapas rzędu 10%-15% dla jego bezpiecznego funkcjonowania.
Najważniejsze parametry sprężarek
Przy wyborze sprężarki do zakładu produkcyjnego (tak jak przy wyborze każdego innego urządzenia) należy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań dotyczących jej najistotniejszych parametrów. Dostosowanie do warunków w jakich będą pracowały oraz potrzeb zakładu pozwoli dokonać najoptymalniejszego wyboru. Do najważniejszych cech na jakie należy zwrócić uwagę (po określeniu zapotrzebowania na sprzężone powietrze) zaliczają się przede wszystkim:
- wydajność,
- ciśnienie,
- pojemność zbiornika.
Wydajność sprężarki, będąca wypadkową określenia zapotrzebowania na sprzężone powietrze w zakładzie, jest parametrem kluczowym, a jej właściwe wyliczenie pozwoli na efektywne i nieprzerwane funkcjonowanie urządzeń i narzędzi. Ważne jest, aby wydajność była odpowiednio większa, rzędu kilkunastu procent, co z jednej strony zapewnia optymalne działanie, a z drugiej pozwala zabezpieczyć się na wypadek np. pojawiającej się nieszczelności.
Ciśnienie robocze sprężarki to kolejny z niezwykle istotnych parametrów, którego właściwy dobór również następuje na podstawie odpowiednich wyliczeń i uwzględnienia zarówno ogólnego zapotrzebowania, jak i ilości pracujących urządzeń. Tak jak w przypadku wydajności, również ciśnienie należy zapewnić na poziomie odpowiednio wyższym, sięgającym 20%-25%, aby uzyskać komfort bezpiecznego działania.
Pojemność zbiornika również ma duże znaczenie, ponieważ im jest większa, tym sprzężonego powietrza wystarcza na dłuższy okres czasu. Dzięki temu zapewniamy odpowiedni komfort pracy, brak chwilowych spadków ciśnienia oraz częstych przerw w celu uzupełnienia zbiornika. Oczywiście tak jak w przypadku pozostałych parametrów jego wielkość należy uzależnić od warunków pracy sprężarki oraz charakterystyki urządzeń i narzędzi wykorzystujących sprzężone powietrze.
Dobrze dobrana sprężarka
Warunkiem niezbędnym dokonania wyboru odpowiedniej sprężarki do zakładu produkcyjnego jest przeprowadzenie rzetelnej analizy, dotyczącej zarówno ilości powietrza potrzebnego do sprawnego funkcjonowania narzędzi i urządzeń, jak i ciśnienia wymaganego do ich efektywnej pracy. Pozostałe parametry należy wziąć pod uwagę w dalszej kolejności i nie powinny mieć one decydującego wpływu na wybór sprężarki.