Wózki paletowe to stosunkowo nieskomplikowane i proste w obsłudze urządzenia. Żeby utrzymać paleciaka w dobrym stanie, należy zadbać o jego odpowiednią konserwację. W tym artykule postaramy się rozwiać najważniejsze wątpliwości dotyczące serwisowania i ewentualnych drobnych napraw wózków paletowych.
Wymiana oleju w paleciaku
Podstawową czynnością, którą należy wykonywać regularnie jest wymiana oleju w paleciaku. Należy stosować olej hydrauliczny, ponieważ wózek ma ręczną pompkę odpowiedzialną za podnoszenie. Jeśli chodzi o dokładny rodzaj oleju, zależy to już od konkretnego modelu wózka. Olej powinno się zawsze wymieniać, gdy widły są opuszczone. Czasami może zdarzyć się sytuacja, że oleju jest po prostu zbyt mało i wystarczy uzupełnić jego poziom. W takiej sytuacji całościowa wymiana oleju w paleciaku nie będzie konieczna.
Poziom oleju należy sprawdzać maksymalnie co 6 miesięcy, a wymieniać olej należy co najmniej raz w roku. Przed rozpoczęciem wymiany oleju, należy ustawić widły w najniższym położeniu i położyć wózek na boku. Następnie umieszczamy korek spustowy siłownika hydraulicznego na górze, wykręcamy śrubę, i dolewamy olej hydrauliczny do poziomu otworu wlewowego. Ostatnią czynnością jest wkręcenie śruby blokującej i można z powrotem postawić wózek paletowy w pionie.
W przypadku bardziej skomplikowanych wózków widłowych, warto jest skorzystać z usług profesjonalnych serwisów. To zwykle pozwala zachować dobry stan techniczny wózka widłowego i zapewnia mu długą żywotność. Konserwacja w postaci wymiany oleju wykonywana przez profesjonalistów gwarantuje także, że jeśli pojawi się problem przykładowo z uszczelkami chroniącymi przed wyciekiem oleju, zostaniemy o tym niezwłocznie poinformowani i oszczędzimy sobie kłopotów w przyszłości.
Drobne naprawy w wózku paletowym
Oprócz wymiany oleju w paleciaku możemy także samodzielnie wykonać kilka innych drobnych czynności serwisowych i naprawczych, żeby nasz wózek służył nam bez usterek jak najdłużej. Najczęstszym problemem, z jakim stykają się właściciele wózków widłowych jest awaria unoszenia się wideł. Ta usterka może mieć różne powody, ale część z nich można sprawdzić na własną rękę, ponieważ są bardzo łatwe do znalezienia i usunięcia. Jedną z najpopularniejszych przyczyn takiego stanu jest zbyt mała ilość oleju. W tej sytuacji wystarczy uzupełnić poziom oleju i wózek zacznie działać poprawnie. Drugim dość częstym powodem awarii unoszenia się wideł jest umieszczenie na wózku zbyt ciężkiego ładunku. Choć brzmi to dość banalnie, zawsze warto upewnić się, jaki jest limit udźwigu paleciaka.
W przypadku gdy zobaczymy wyciek oleju, należy zweryfikować, czy stosowany olej ma odpowiednią gęstość. Właściwa gęstość oleju uzależniona jest od temperatury otoczenia – czym temperatura jest wyższa, tym wyższa powinna być gęstość oleju. Kolejną przyczyną wycieku oleju mogą być wadliwe uszczelki, które trzeba w takiej sytuacji wymienić.
Czyszczenie paleciaka
Nieprawidłowe działanie wózka paletowego może być także spowodowane różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy zawór przeciążenia nie jest zabrudzony – jest to jedna z najczęstszych przyczyn awarii polegającej na tym, że widły pracują bardzo wolno. Należy także zwracać uwagę na zanieczyszczenia dostające się między koła wózka paletowego. Koła trzeba czyścić regularnie, żeby się szybko nie ścierały.