Oczywiście wszyscy bardzo cieszymy się, że w końcu przyszło lato i upragnione wakacje. Czas spędzony nad wodą i w cieniu drzew jest cudowny, bo miły wiaterek przyjemnie chłodzi i pomaga zniwelować skutki upału. Znacznie gorzej radzimy sobie z upałem w mieście i przebywając w domu. Wtedy trzeba sobie pomóc, by wysokie temperatury nie odebrały nam radości z lata. Zobacz, jak radzić sobie w upalne dni.
Lemoniada własnej roboty i sorbetowe orzeźwienie
Nic tak nie orzeźwia, jak pyszna lemoniada z miętą, cytryną i kilkoma kostkami lodu. Taki napój warto zawsze mieć w lodówce i delektować się tym smacznym orzeźwieniem w upalne dni. To doskonała alternatywa dla wody niegazowanej, której w upały powinniśmy pić bardzo dużo.
Doskonale sprawdzają się również sorbetowe lody. Dlaczego sorbetowe? Są lekkie, nie tak słodkie, zdrowsze i przygotowane tylko z owoców, dzięki czemu nie wpłyną na naszą wagę, za to na pewno obniżą temperaturę ciała. Można wykonać jest bardzo szybko w domowych warunkach. Wystarczy zblendować dokładnie ulubione owoce, dodać odrobinę cytryny i cukru do smaku, a następnie zmrozić w plastikowym lub szklanym pojemniku. Po kilku godzinach lody będą już gotowe do spożycia.
W czasie lata często pijemy napoje z lodem, dlatego warto pamiętać, by zawsze mieć zapas lodu w zamrażarce. Możesz zadbać, by kostki lodu nie były zwyczajne, tylko wyjątkowe, smaczne i bardzo estetyczne. Wystarczy
w pojemniczkach na lód umieścić: maliny, jeżyny, porzeczki, kawałki cytryny, lub liście mięty, a następnie zalać je wodą. Po zamrożeniu otrzymamy piękne kostki lodu, które podane nawet z samą wodą będą prezentowały się doskonale.
Wychodź z domu w odpowiednim czasie
W czasie lata, mimo dużych upałów, również musimy robić zakupy, odwiedzać lekarza, banki, pocztę czy inne instytucje. Dobrze jest jednak zaplanować porę wyjścia z domu. Najlepszym momentem będzie wczesny ranek oraz późne popołudnie, bo wtedy temperatury nie są tak wysokie, jak na przykład w południe.
Zwłaszcza osoby starsze i małe dzieci powinny w południe, gdy słońce grzeje najintensywniej, pozostać w domu. Zbyt długie przebywanie na ostrym słońcu, może być przyczyną udaru oraz złego samopoczucia i większego zmęczenia.
Warto także pamiętać, by przed wyjściem z domu zawsze:
- ubrać nakrycie głowy, czapkę z daszkiem, kapelusz lub chustkę
- wysmarować odkryte partie ciała kremem z wysokim filtrem
- zabrać ze sobą butelkę wody niegazowanej.
Wentylatory i klimatyzatory przychodzą z pomocą
W wielu instytucjach, centrach handlowych czy supermarketach możemy liczyć na niższe temperatury, które zapewnia montaż klimatyzacji, jednak we własnych domach musimy radzić sobie z upałem we własnym zakresie. Na szczęście mamy coraz większy wybór dobrze działających urządzeń, które możemy zastosować w domowych pomieszczeniach. Jednak, żeby odpowiednio dopasować je do danego pomieszczenia musimy wiedzieć, jakie jest ich działanie. Najczęściej mamy do wybory dwa urządzenia:
- wentylatory – potocznie zwane wiatrakami, dzięki mechanizmowi śmigła z łopatkami urządzenie wytwarza powiew, co sprawia, że powietrze zaczyna krążyć. Podmuchy powietrza mogą dać ukojenie i przynoszą ulgę osobom przebywającym w nagrzanym pomieszczeniu. Atutem wentylatora jest jego mobilność i niezdolność do zmiany składu chemicznego powietrza. Ponieważ nie schładza go, nie powoduje również zbytnich różnic temperaturowych.
Wentylatory występują w wielu wariantach i modelach. Ze względu na potrzebę i miejsce jego ustawienia, możemy wybrać wentylatory biurkowe, stojące, kolumnowe lub ścienne. Każdy może więc dopasować rodzaj wentylatora do pomieszczenia, stylizacji wnętrza oraz własnych upodobań.
- klimatyzatory – głównym zadaniem klimatyzatora pokojowego jest chłodzenie pomieszczenia, dzięki czemu uzyskujemy niższą temperaturę powietrza. Klimatyzatory należy jednak regularnie serwisować.
Wśród klimatyzatorów możemy wyróżnić dwa modele: stacjonarny, którego nie przeniesiemy w inne miejsce, czyli raz zamontowany będzie chłodził wybraną przestrzeń oraz klimatyzator przenośny – model zdecydowanie mniejszy, który skonstruowany jest w taki sposób, abyśmy mogli go łatwo transportować czy ustawiać w miejscu, które nam odpowiada.
Klimatyzatory mają o wiele więcej funkcji niż popularne wiatraki. Oprócz chłodzenia, mają również funkcję ogrzewającą, osuszacza powietrza czy działania jedynie jako wentylator, a ich moc oraz wydajność jest znacznie większa niż w przypadku wentylatorów. Trzeba jednak uważać przy ustawianiu temperatury, by zbyt bardzo nie ochłodzić powietrza, to mogłoby źle wpłynąć na zdrowie.
Jak chłodzić mieszkanie w upał
Nie tylko wentylatory i klimatyzatory mogą pomóc nam ochłodzić mieszkanie w upalne dni. Jest wiele innych sposobów, by czuć się w mieszkaniu komfortowo, pomimo bardzo wysokich temperatur za oknem.
- zamontuj w oknach rolety wewnętrzne, by chronić mieszkanie od słońca, które ogrzewa wnętrze mieszkania. Dobrze przecież wiemy, że im promienie słoneczne będą miały więcej przeszkód w przedostaniu się do naszych okien, tym chłodniej będzie w naszym mieszkaniu.
- otwieraj okna wczesnym rankiem oraz wieczorem, by przewietrzyć mieszkanie. O tych porach dnia temperatura jest znacznie niższa, a powietrze bardziej rześkie, warto więc wpuścić go jak najwięcej do mieszkania.
- nie zapominaj wyłączać komputera, telewizora oraz innych urządzeń
w domu. Pamiętaj, że one również podczas swojej pracy wydzielają bardzo dużo ciepła i ogrzewają nam otoczenie. - rozwieś mokre prześcieradła lub ręczniki. To idealny sposób, by bez pomocy nawilżacza powietrza, orzeźwić i nawilżyć pomieszczenie.
- zadbaj o czystość i właściwe działanie kanałów wentylacyjnych. To niezbędne, by mieszkanie było właściwie wentylowane.
Można przetrwać upał bez niepotrzebnego zdenerwowania i zmęczenia. Trzeba tylko odpowiednio się do niego przygotować. Warto również tak planować dni, by znaleźć czas na wycieczkę nad wodę lub do lasu, gdzie upał zawsze jest mniej odczuwalny.