Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu węglowodanów do minimum. Tłuszcz w diecie ketogennej stanowi około 50 – 80% energii. Dozwolone jest jedzenie tłustego mięsa, ryb, jaj, smalcu, masła, oleju kokosowego, kokosu, mleczka kokosowego, awokado oraz oliwy z oliwek. W mniejszych ilościach można spożywać orzechy i pestki (migdały, sezam, słonecznik). Należy też spożywać duże ilości warzyw. Ilość białka w diecie ketonowej jest ustalana dla każdego indywidualnie, ale stanowić będzie około 15-25% energii. Proporcje poszczególnych makroskładników zależeć będą od danej osoby – od jej aktywności fizycznej, a przede wszystkim od masy ciała oraz predyspozycji.
Czy dieta ketogeniczna jest odpowiednia dla każdego?
Dieta niskowęglowodanowa z pewnością nie jest odpowiednia dla każdego. Każdy organizm ma przecież inne potrzeby i inne predyspozycje.
Kobiety w ciąży oraz dzieci zdecydowanie nie powinny zupełnie rezygnować z węglowodanów. Insulina pełni u nich bardzo ważną rolę, a mianowicie jest to czynnik wzrostu.
Większość sportowców potrzebuje znacznie większej niż inni ilości węglowodanów. Oczywiście są też sportowcy, którzy są w stanie osiągać świetne wyniki, będąc w stanie ketozy. Badania naukowe pokazują nam, że w przypadku osób, które mają długotrwały wysiłek ciała ketonowe będą prawdopodobnie o wiele bardziej wydajnym źródłem do wytworzenia energii niż węglowodany.
Dla wielu osób dieta ketogeniczna będzie bardzo trudna do utrzymania. Dzieje się tak, ponieważ nawet niewielka ilość węglowodanów, która wynosi liczbę powyżej założonego limitu, wybija daną osobę z jej stanu ketozy.
Kolejnym problemem są zaparcia. Należy w takim przypadku znacznie zwiększyć w swojej diecie ilość błonnika, który jest rozpuszczalny.
Zdecydowanie nie zaleca się, aby stosować dietę ketogeniczną w przypadku osób, które mają wrodzone zaburzenia związane z metabolizmem tłuszczów, a także u osób chorych na porfirię, dnę moczanową, fenyloketonurię. Dieta ta nie nadaje się do stosowania u osób z zapaleniem trzustki oraz takich, które są po operacji pęcherzyka żółciowego. U niektórych dzieci, które zastosowały dietę ketogeniczną z powodu wspomagania leczenia padaczki wystąpiły niestety kamienie nerkowe. Nie zdarza się to często, ale u osób z chorobami nerek dieta ketogenna nie jest wskazana dla utrzymania zdrowia.
Negatywne skutki, które może wywołać stosowanie diety ketogennej
Dieta wysokotłuszczowa ma bardzo silne działanie odwadniające. Dzieje się tak na skutek wydalania większej niż zwykle ilości związków azotowych. Duże obawy wynikają z niejednoznacznego oddziaływania takiego modelu odżywiania na naszą gospodarkę lipidową.
Krótkotrwałe zastosowanie diety ketogenicznej nie wpłynie negatywnie na zaburzenia ilości cholesterolu, jednakże przy stosowaniu powyżej trzech tygodni takiej diety opartej w dużym stopniu na tłuszczu zwierzęcym zaobserwuje się wzrost cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Zbyt długie stosowanie diety ketogenicznej może też przyspieszyć w naszym organizmie rozwój miażdżycy. Dieta wysokotłuszczowa u niektórych obciąża nerki oraz wątrobę.
Diety ketogeniczne już z samego założenia są związane ze znaczną restrykcją kaloryczną. Prowadzi ona bezpośrednio bądź też pośrednio do ograniczenia spożycia ilości pokarmu, a tym samym kalorii. Według wielu badań taka restrykcja kaloryczna to podstawowa przyczyna utraty wagi (masy ciała) u osób, które podejmują się stosowania diety ketogennej. Stosowanie diety wysokotłuszczowej może też zaskutkować niedoborem magnezu, potasu i witamin z grupy B.
Najbezpieczniej zanim wprowadzi się dietę ketogeniczną do swojego jadłospisu dobrze jest skonsultować się z lekarzem oraz w początkowej fazie stale kontrolować swój stan zdrowia i wpływ nowego sposobu odżywiania na nasz organizm.