W życiu zdarzają się sytuacje, w których powiedzenie słowa „nie” nie przychodzi tak łatwo, jakby się chciało. Niechęć do urażenia uczuć drugiej strony często jednak prowadzi do tego, że człowiek robi coś na co nie ma ochoty. W jaki sposób można poprawić swoją asertywność? Czy takiej umiejętności można nauczyć się w dorosłym życiu?
Asertywność – co to takiego?
Asertywność jest terminem psychologicznym określającym kompetencje do wyrażania własnego zdania. Pojęcie to oznacza jednak znacznie więcej, niż umiejętność mówienia ,,nie”. Asertywność jest równoznaczna z posiadaniem własnej postawy i wyrażania swoich uczuć w sposób otwarty, a jednocześnie nienaruszający przestrzeni innych osób.
Asertywność jest umiejętnością nabytą, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, by kształcić ją przez całe życie. Można to robić zarówno samodzielnie, jak również podczas spotkań z psychologiem (np. z Łodzi). Osoby z tą kompetencją są w stanie zadbać o to, co jest dla nich istotne, nie uciekając się do manipulacji czy zranienia drugiej osoby. Dzięki asertywności człowiek ma szansę budować zdrowe relacje z ludźmi, a co za tym idzie – częściej odczuwać szczęście i błogostan psychiczny.
Umiejętność asertywności a odbieranie krytyki
Osoby asertywne potrafią przyjmować i wyrażać nie tylko krytykę, ale również pochwały. Człowiek posiadający tę umiejętność posiada adekwatny obraz własnej osoby, dzięki czemu jest w stanie stawiać sobie realne cele. Wszystko to przekłada się na dużo lepszą reakcję w przypadku usłyszenia krytycznej opinii na swój temat. Człowiek asertywny wykorzystuje swoje umiejętności do pracowania nad sobą i poprawy tego, czego nie uznaje za idealne. Nie robi tego jednak z powodu chęci dorównania innym ludziom, ale po to, by stać się lepszym człowiekiem dla samego siebie.
Jak być osobą asertywną?
Asertywność jest umiejętnością, którą należy rozwijać przez całe życie. Trening asertywności może odbywać się nie tylko podczas kontaktów z bliskimi, ale również w środowisku pracy. Choć na początku otwarte wyrażanie swojego zdania może nie być proste, warto próbować. Warto jednocześnie pamiętać, że prawdziwa asertywność powinna być pozbawiona agresji i poczucia winy. Trening można rozpocząć od ustalenia własnych myśli i pragnień, a następnie przejść do analizy postaw osób w danym środowisku. W ten sposób można lepiej zrozumieć samego siebie, a w przyszłości dużo płynniej stosować zachowania asertywne. Chcąc wykształcić w sobie wyższe kompetencje asertywności można też skorzystać z pomocy terapeuty lub poradni psychologicznej.
Problem z asertywnością – co jeszcze można zrobić?
Stawanie się osobą asertywną często stanowi długotrwały proces. Aby go przyspieszyć można skorzystać z terapii u psychologa lub psychoterapeuty. Warto pracować nad tą umiejętnością, ponieważ jej brak może spowodować głębokie problemy z własną osobowością. Zanim wystąpią takie konsekwencje jak maskowana depresja czy zaniżone poczucie własnej wartości, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego terapeuty. Podczas spotkań ze specjalistą będzie on w stanie przygotować dla pacjenta indywidualny program ćwiczeń asertywności, odnoszący się do preferencji oraz doświadczeń z przeszłości.