Brama jest podstawowym elementem każdego ogrodzenia. Stanowi również swojego rodzaju wizytówkę danej posesji. Z tego względu warto wybrać nie tylko trwały i funkcjonalny model, ale przede wszystkim taki, który stylistyką nie będzie odbiegał od ogrodzenia oraz okolicznych zabudowań. O ile zamontowanie klasycznej bramy dwuskrzydłowej (otwieranej jak standardowe drzwi) prawdopodobnie nie sprawi większego problemu, to moduły przesuwne wyposażone w elektronikę mogą sprawić nieco więcej trudności.
Współczesne bramy przesuwne
Nowoczesne bramy przesuwne dzielimy na samonośne oraz szynowe. Pierwsze z nich wyposażone są w szynę, którą należy zamontować na wózkach jezdnych, płynnie poruszających się po fundamencie bramy. Posiadają też tzw. zastrzał stanowiący ich przeciwwagę. Drugi typ bramy przesuwnej wyróżnia fakt, iż nie posiada ona zastrzału i jest znacznie krótsza. Same rolki są przytwierdzone bezpośrednio do bramy, a poruszają się po szynie zamontowanej w podłożu. Warto podkreślić, że rozwiązanie to jest wrażliwe na wszelakie zanieczyszczenia pojawiające się w szynie (np. piasek czy liście), które mogą utrudniać płynne poruszanie się bramy.
Elementy niezbędne do montażu
Aby montaż przebiegał bezproblemowo należy przygotować narzędzia, takie jak miarka, wiertarka, poziomica, zestaw kluczy, śrubokręty oraz kotwy chemiczne. Wszelkie akcesoria dołączone przez producenta do produktu, zapewne pozwolą na bezproblemowy montaż bram przesuwnych. Mowa tutaj o wszelakich uchwytach, zderzakach oraz listwach. Przy zakupie zwracajmy zatem uwagę nie tylko na jakość bramy, ale również na wykonanie elementów dodatkowych. Najistotniejsze jest, by były one ocynkowane. Zabieg ten ochroni je bowiem przed rdzewieniem w wyniku oddziaływania wilgoci. Przed rozpoczęciem montażu sprawdźmy, czy posiadane części zgadzają się z tymi umieszczonymi w instrukcji dołączonej do zestawu. Jeśli nie, należy zgłosić reklamacje lub wyjaśnić zaistniałą sytuację w sklepie oraz poprosić o dosłanie brakujących elementów. Jeżeli produkt jest kompletny i dysponujemy niezbędnymi narzędziami, możemy rozpocząć montaż.
Przebieg montażu
Najistotniejszym aspektem przy montażu bram jest poprawne zebranie wszystkich potrzebnych wymiarów. W tym przypadku kluczowy jest precyzyjny pomiar wózków i słupków, które powinny zostać zamontowane w betonowym fundamencie. Na komfort użytkowania wpłynie głównie płynność otwierania się i zamykania bramy. Taki efekt osiągniemy precyzyjnie określając położenie wózków oraz przygotowując słupek dojazdowy i przelotowy. Przed rozpoczęciem rozstawiania i montowania wózków powinniśmy zajrzeć do instrukcji, gdyż producent zapewne określił jaki rozstaw należy zachować pomiędzy wózkami. Jest on uzależniony przede wszystkim od indywidualnego ciężaru i długości każdej bramy. Miejsce rolki regulowanej czy też górnej prowadnicy bramy znajduje się natomiast na słupku przelotowym. Wspomniana rolka odpowiada za utrzymanie wózków w odpowiednim położeniu. Należy pamiętać, że ruch bramy kończy się na słupku przelotowym. Jeśli chcemy, aby nasza konstrukcja była zautomatyzowana, konieczny będzie zakup odpowiedniego systemu. Składa się on z silnika oraz siłownika, które wprowadzają całą konstrukcję w ruch. Ważne, aby został on podłączony do instalacji elektrycznej 230 V.
Montaż bram przesuwnych nie jest skomplikowany i czasochłonny. Osoby niedoświadczone powinny jednak podążać za instrukcją przygotowaną przez producenta. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem prawdopodobnie będzie profesjonalny montaż zrealizowany przez doświadczoną ekipę.