Jednym z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego, które występują u dzieci, są zaburzenia lękowe. Często objawia się nadmiernym zamartwianiem się młodej osoby i trudnościami w radzeniu sobie ze stresem. Brak wprowadzenia leczenia u dziecka z tym zaburzeniem może zakłócić jego rozwój i doprowadzić do poważnych konsekwencji. Czym są zaburzenia lękowe i jak wygląda leczenie dziecka?
Czym są zaburzenia lękowe? Jak się objawiają u dzieci?
Zaburzenia lękowe to poważne zaburzenia na tle nerwowym, które należą do grupy schorzeń psychicznych. Dominującym objawem w tym wypadku jest nadmierne odczuwanie emocji lęku, czyli stanu pojawiającego się mimo braku rzeczywistych powodów, który mogłyby wyjaśnić jego wystąpienie. Osoby te wyczekują, że może wydarzyć się coś złego, ale nie mogą określić dokładnie, czego lęk może dotyczyć. Mówiąc w skrócie, reakcja jest nieporównywalna do sytuacji. Objawy tej choroby mogą utrudnić codzienne życie i pogorszyć zdrowie psychiczne i nastrój. Lęk jest niezbędny w życiu człowieka, ponieważ ostrzega człowieka przed potencjalnym zagrożeniem i wpływa na zdecydowanie działanie, które ochroni przed niebezpieczeństwem. Lęki u dzieci mogą się już pojawić, gdy dziecko skończy dwa lata. Może ono odczuwać strach i lęk przed grzmotami lub innymi bodźcami słuchowymi. Dzieci w wieku trzech lat mogą bać się ciemności, obcych miejsc czy ludzi. Natomiast te w wieku przedszkolnym najbardziej są narażone na zaburzenia lękowe. Schorzenie może pojawić się praktycznie w każdym wieku i objawia się natrętnym i wzmagającym się lękiem, co wpływa źle na codzienne życie. Lęki u dzieci mogą przejawiać się różnymi dolegliwościami somatycznymi np. ból głowy. Ponadto innymi objawami mogą być nadmierne mycie rąk bądź częste sprawdzanie, czy drzwi wejściowe są zamknięte. Innymi skutkami ubocznymi może być nadmierna potliwość i bicie serca. Wyżej wymienione objawy mogą wpłynąć na spadek samopoczucia u dziecka. Dlatego, jeżeli rodzic rozpozna objawy, powinien niezwłocznie działać, aby uniknąć poważnych konsekwencji.
Leczenie zaburzeń lękowych u dzieci
Dorośli, którzy zmagają się z zaburzeniami lękowymi, mogą stosować medykamenty, które zmniejszają uczucie lęku. W przypadku dzieci sprawa wygląda inaczej i leczenie za pomocą środków psychotropowych nie jest wskazane, ponieważ leki te mogą przynieść negatywne skutki dla młodych mózgów młodzieży. Najbardziej popularnym i podstawowym sposobem leczenia jest psychoterapia dziecięca. Zaburzenia lękowe zazwyczaj u młodych dzieci są sytuacyjne. Psychoterapia dziecięca pozwala dzieciom rozpoznać myśli i zachowania powodujące lęk oraz zarządzać nimi. Częste spotkania z terapeutą nauczą młodzież zdrowych nawyków i procesów zwalczania i minimalizowania stanu lękowego.
Podsumowując, zaburzenia lękowe to poważne schorzenie w przypadku dzieci. W wypadku wykrycia należy podjąć szereg działań, aby rozwiązać ten problem. Wybór psychoterapii dziecięcej to najlepszy sposób, aby pomóc dziecku.