Gnojówka z pokrzywy jest wspaniałym nawozem płynnym do stosowania uprawy własnych warzyw. Jest w 100% ekologiczna, zdrowa dla roślin i dla nas. Bardzo łatwo przygotować ją samodzielnie w zaciszu własnego ogrodu i korzystać z jej naturalnych dobrodziejstw podlewając swoje uprawy. Z poniższego artykułu dowiecie się, jaki jest najprostszy przepis na gnojówkę do zastosowania pod folią i nie tylko…
Kiedy i dlaczego stosuje się gnojówkę z pokrzywy?
Pierwsze w sezonie płynne nawozy z pokrzywy wykonywać można już wiosną, zaraz gdy to lecznicze zioło wyjdzie znad powierzchni ziemi. Z kolei ostatnią gnojówkę z pokrzywy powinno wykonywać się zanim zacznie ona kwitnąć. Poprzez kwitnienie pokrzywa nie traci w magiczny sposób swych wspaniałych właściwości odżywczych. Jednak w momencie jej kwitnienia zaczynają kwitnąć i plonować też inne rośliny, co w praktyce oznacza, że uprawy w naszych warzywnikach potrzebują innych składników mineralnych, niż było to we wcześniejszej fazie ich rozwoju.
Gnojówkę z pokrzywy stosuje się m. in. z uwagi jej skład. Zawiera ona bowiem pokaźne ilości azotu, który stymuluje rośliny do bujnego rozwoju części zielonych (liście, pędy) i powoduje ich szybki wzrost. Gnojówka z pokrzywy ma też szereg innych pożytecznych dla roślin właściwości. Pozwala uniknąć niektórych chorób grzybowych i odstrasza szkodniki. Ale przede wszystkim utrzymuje ona roślinę w zdrowej kondycji, co uodparnia ją przed chorobami. O wykorzystaniu gnojówki z pokrzyw przy uprawie pomidorów więcej poczytacie tutaj: https://www.ogarnijogrod.pl/nawoz-z-pokrzyw-do-pomidorow/.
Gnojówka z pokrzywy pod folią i w szklarni
Nawóz z pokrzywy stosuje się przede wszystkim w pierwszej części sezonu, a zatem wiosną i wczesnym latem. Jeśli posiadamy własną szklarnię lub możliwość uprawy warzyw pod folią, to spotkał nas w życiu wielki przywilej. Możemy się bowiem cieszyć smakiem własnych warzyw znacznie wcześniej, niż w przypadku uprawy pod gołym niebem. Pokrzywa wypuszcza ze swych kłączy pierwsze pędy stosunkowo wcześnie – już w drugiej połowie marca możemy szukać jej na rowach, łąkach czy na mokradłach (zwykle są to miejsca dość żyzne i wilgotne). Oznacza to, że pierwszą gnojówkę z pokrzywy również możemy wykonać dość wcześnie, zatem wykorzystać ją można we wczesnych uprawach pod folią i na rozsadach warzyw do gruntu, które wiosną mieszkają jeszcze w szklarni. Gnojówka sprawi, że rośliny będą rozrastać się szybko i intensywnie. Szczególnie sprawdzi się przy warzywach, które uprawiamy dla liści, a zatem sałatach, ziołach itp. Fantastycznie nadaje się jednak do nawożenia wszystkich roślin, w tym pomidorów.
Jak przygotować własną gnojówkę z pokrzywy?
Przepis, który zaraz poznacie to istny szał na angielskich salonach… No, może to lekka przesada, ale przepis z Anglią ma nieco wspólnego, bo sposób do złudzenia przypomina parzenie herbatki z torebki ekspresowej. W dodatku angielscy ogrodnicy stosują tę metodę bardzo często. Do przygotowania gnojówki potrzebne będzie kilka rzeczy:
– pędy pokrzywy
– sekator/nóż
– rękawiczki ogrodnicze
– worek perforowany (taka pomarańczowa siatka, jak na cebulę)
– beczka z pokrywą lub wiadro (rozmiar w zależności jaką ilość gnojówki chce się przygotować)
Sposób przygotowania: Na początek należy się udać w miejsce, w którym rośnie pokrzywa. Zbierać można całą roślinę (nie tylko najmłodsze pędy), gdyż cała jest w pełni wartościowa. Dobrze jest założyć rękawiczki, aby się nie poparzyć i ścinać pędy pokrzywy tuż nad ziemią za pomocą sekatora. Następnie należy umieścić pędy w worku. Jeśli gnojówkę produkować będziemy w beczce, to przyda się cały worek pokrzywy. Jednak jeśli mamy zamiar przygotować ją w wiadrze (lub po prostu w mniejszej ilości), to zbieramy tyle, aby zielona masa stanowiła większość treści pojemnika. Następnie zawiązujemy worek i wkładamy go do beczki. Potem należy uzupełnić pojemnik wodą i obciążyć worek z pokrzywą, jeśli wypływa on na powierzchnię zbyt mocno. Należy nakryć pokrywą pojemnik, ale nie przejmować się szczególnie szczelnym domknięciem. Jeżeli w gnojówce, w późniejszym etapie produkcji, napotkacie na niespodziewanych gości w postaci larw lub jajeczek latających owadów – nie panikujcie. Owady nie zaszkodzą gnojówce, ani podlewanym roślinom. To najpewniej bardzo pożyteczne owady, które po osiągnięciu dojrzałości będą zapylać wasze kwiaty i warzywa. Gnojówka dojrzewa przez 2-3 tygodnie, w zależności od temperatury powietrza. Im temperatura wyższa, tym szybciej gnojówka jest gotowa do użycia. Co kilka dni należy do niej zaglądać i lekko poruszać „torebką z herbatką z pokrzywy”. W celu podlania rośliny należy rozwodnić nawóz wodą w proporcji: 10 części wody, 1 część gnojówki.