Przedszkole to etap w życiu dziecka, który ma je przygotować do pójścia do szkoły podstawowej. Właśnie w przedszkolu maluchy dowiadują się, jak integrować się z innymi dziećmi, rozwijają swoje zdolności interpersonalne, umiejętności emocjonalne oraz społeczne, a także poznawcze i językowe. Dlatego bardzo ważne jest, żeby dziecko chodziło do dobrego przedszkola, które umożliwi mu rozwój na każdej płaszczyźnie. Czy dziecko obcojęzyczne również powinno chodzić do przedszkola? Jakie przedszkole wybrać?
Dzieci obcojęzyczne w przedszkolu
Dzieci, które są dwujęzyczne lub uczą się więcej niż dwóch języków, mają niesamowitą szansę na poszerzenie swoich horyzontów oraz kontynuowanie nauki tych języków w międzynarodowym przedszkolu dla dzieci obcojęzycznych. Dlaczego jest to takie ważne? Przede wszystkim dzieci, które od najmłodszych lat uczą się więcej niż jednego (ojczystego) języka znacznie szybciej się uczą, mają lepsze zdolności zapamiętywania, a zapamiętane informacje są zachowywane w pamięci na dłużej. Oprócz pozytywnych efektów nauki dwóch lub trzech języków istnieją także społeczne i behawioralne zalety bycia wielojęzycznym. Dzięki poznaniu kilku języków, a co za tym idzie – kultury tych krajów – dziecko jest znacznie bardziej otwarte na świat, jest bardziej tolerancyjne oraz odnajduje się szybko w nowym otoczeniu. Zatem przedszkole dla dzieci obcojęzycznych to szansa na rozwój.
Przedszkole dla dzieci obcojęzycznych to nauka poprzez zabawę. Dzieci na zajęciach uczą się codziennych dobrych nawyków, takich jak higiena, odpoczynek, spożywanie posiłków. Nie bez znaczenia jest tez przebywanie w grupie z innymi dziećmi – pomaga to bardzo w społecznych zachowaniach w przyszłości. Oprócz tego, dla dzieci zaplanowane są zajęcia, które wspierają rozwój motoryczny, który na pewno przełoży się na szybszą i prostszą naukę czytania oraz pisania.
Plan zajęć dla przedszkolaków
Ze względu na to, że dzieci posługują się w obcojęzycznym przedszkolu więcej niż jednym językiem, wszystkie zajęcia są dostosowane tak, żeby używać nowego słownictwa. Nawet, jeśli dziecko dotąd nie uczęszczało na żadne zajęcia obcojęzyczne, nadal ma duże szanse na przyswojenie nowego obcego języka w stopniu zbliżonym do znajomości native speakera, czyli mówcy rodzimego. Dzieci podczas nauki piosenek czy rymowanek dobrze radzą sobie z nowym słownictwem. Inne zabawy sprawiają, że dzieci są coraz bardziej samodzielne i świadome oraz niezależne. Im szybciej przedszkolak zacznie komunikować o swoich potrzebach, tym lepiej dla niego oraz rodziców. Dlatego ważne jest, żeby nie zaniedbać tego ważnego etapu w rozwoju dziecka.
Edukacja wielojęzyczna jest znacznie prostsza, jeśli wcześniej dziecko uczęszczało do przedszkola obcojęzycznego. Natomiast znajomość kilku języków jest ważna nie tylko jeśli chodzi o kwalifikacje zawodowe, ale także społeczne.
źródło: thamesbritishschool.pl – English kindergarten Warsaw