Pomimo tego, iż ekolodzy biją na alarm w związku z ocieplaniem się klimatu, to trzeba przyznać, że zima potrafi nam się dać we znaki. Trzeba również pamiętać, że sezon grzewczy w naszych warunkach klimatycznych trwa około 6 miesięcy. W związku z tym należy się odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem. Nie jest to wcale takie proste, gdyż ceny materiałów opałowych z roku na rok są coraz droższe. Niejeden z nas zastanawia się w związku z tym, jak można obniżyć koszty ogrzewania mieszkania.
Sposób na mniejsze rachunki
Obniżanie kosztów zużycia paliwa opałowego należy zacząć jak najszybciej. Wówczas będziemy mieli czas na przeprowadzenie prac z tym związanych. Będzie to miało szczególne znaczenie, jeśli planujemy zastosować izolację, hamującą utratę ciepła. Najlepszym na to sposobem będzie ocieplenie budynku odpowiednim materiałem. Za pomocą tej metody nie tylko obniżymy nasze rachunki. Takie działanie będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne. W trakcie prac warto ocieplić ściany zewnętrzne budynku, a także podłogę na gruncie oraz dach. Zakres robót rzecz jasna będzie zależał od stanu budynku. Czasami wystarczy jedynie docieplić ściany, by dostrzec płynące z tego korzyści.
Temperatura dostosowana do rodzaju pomieszczenia
Jeśli chcemy obniżyć koszty ogrzewania, to warto pamiętać o pewnej istotnej zasadzie. Nigdy nie powinniśmy zastawiać meblami czy innymi sprzętami grzejników. Mogłoby to skutkować utratą dużej ilości ciepła. Warto też regulować temperaturę w zależności od rodzaju pomieszczenia. Najcieplej powinniśmy mieć w łazience, a chłodniejszą temperaturę należy ustawić w kuchni i sypialni. Wysokość temperatury możemy dostosować do własnych upodobań, jednak trzeba pamiętać, że im wyższa temperatura, tym koszty ogrzewania będą większe. Przyjmuje się, że średnia temperatura pokojowa powinna wynosić 19-21 stopni Celsjusza. Dla osób starszych wiekiem i dzieci można podnieść słupek rtęci o 1-2 stopnie. To wystarczy, by organizm odczuł komfort cieplny.
Redukcja temperatury w niektórych sytuacjach
Musimy pamiętać, że do zmniejszenia kosztów utrzymania może się przyczynić nasz trzeźwy sposób podejścia do temperatury w pomieszczeniu mieszkalnym. Jeśli planujemy wyjazd w okresie zimowym, to warto tak ustawić kaloryfery, by nagrzewały budynek do 13-15 stopni. Temperatura nie może być jednak zbyt niska, bo wówczas zaczną się mnożyć grzyby, a to miałoby fatalny wpływ na nasze zdrowie. Grzejniki należy przykręcać podczas intensywnego wietrzenia mieszkania. Nie powinno się jednak tego robić zbyt długo, by temperatura nie spadła do niskiego poziomu, bo wówczas uzyskamy odwrotny skutek. Lepiej jest wietrzyć kilka razy dziennie, a krótko, niż zbyt mocno wyziębić pomieszczenie jednorazowo.
Wiele osób jest zdania, że jednym z najlepszych sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania w okresie zimowym jest ocieplenie budynku – zarówno ścian, jak i podłogi oraz dachu. W ten sposób przyczynimy się także do ochrony środowiska.