Aktualnie można coraz częściej usłyszeć o domach energooszczędnych. Wielu ludzi i inwestorów decyduje się właśnie na realizację takich projektów ze względu na ich ekologiczny charakter, oszczędność energii i wysoki komfort użytkowania. Stworzenie takiego domu od podstaw jest sporym wyzwaniem i wiąże się z koniecznością zainwestowania w wiele różnych nowoczesnych rozwiązań, urządzeń oraz systemów. Istotne jest też zadbanie o wiele formalności związanych z budową takiego domu.
Podstawą przy budowie domu energooszczędnego jest zatrudnienie kierownika lub inspektora budowy, który będzie w odpowiedni sposób planował prace i nimi zarządzał. W przypadku generalnego wykonawstwa, fachowiec taki jest zatrudniany przez firmę budowlaną. Dobrze jest zwracać uwagę na doświadczenie takiej osoby, aby uniknąć przykrych niespodzianek w czasie budowy.
Fundamenty i ściany budynku
Po ustaleniu harmonogramu prac należy pomyśleć o fundamentach. Istotne jest wykorzystanie właściwych materiałów i elementów izolacyjnych dopasowanych do panujących warunków podłoża, tak aby zapewniały właściwy bilans energetyczny budowanego domu.
Przy budowie domu energooszczędnego kluczową rolę odgrywają też ściany. Jeśli chcemy zapewnić jak największą energooszczędność, wówczas doskonałym wyborem będzie beton komórkowy charakteryzujący się trwałością i łatwym użyciem. Materiał ten zapewnia doskonałą izolację termiczną, więc nie dochodzi do strat ciepła. Odpowiednie materiały izolacyjne całego budynku zapewniają bardzo dobrą oszczędność energii i szybki zwrot inwestycji poniesionej w związku z montażem takiej izolacji.
Wybór właściwych okien
Okna są kolejnym istotnym elementem domu energooszczędnego. Dobrze wykonany projekt oszklenia powinien mieć na celu zmniejszenie strat cieplnych (zwłaszcza w czasie jesienno-zimowym), a równocześnie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się latem. Okno energooszczędne nie powinno tracić zbyt wiele ciepła przez szybę, ramy okienne powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością. Nie można przy tym zapominać o szczelnym montażu.
Istotne urządzenia i systemy
Decydując się na dom energooszczędny, należy pamiętać o odpowiednim źródle ciepła. Świetnym wyborem jest pompa ciepła czy też ogrzewanie elektryczne. Wielu inwestorów decyduje się również na montaż paneli fotowoltaicznych. Pobierają one energię słoneczną, która później przetwarzana jest na energię elektryczną, którą możemy zużyć na bieżące potrzeby. Należy też wspomnieć, że nadmiar wyprodukowanego prądu oddajemy do sieci energetycznej, a w nocy lub w pochmurne dni jesienno-zimowe możemy skorzystać z energii od dystrybutora zgodnie z systemem opustów.
Jeśli mowa o nowoczesnych systemach stosowanych w domach energooszczędnych to nie wolno zapominać o rekuperatorach. Są to niezwykle przydatne urządzenia, które zapewniają nie tylko skuteczną wentylację, ale przy okazji odzyskują ciepło. Charakteryzują się one sprawnym i wydajnym działaniem przez wiele lat.
Niezależnie od wybranych elementów konstrukcyjnych i rozwiązań technicznych, istotne jest zwracanie uwagi na produkty, które charakteryzują się wieloletnim, bezawaryjnym działaniem. Pozwoli to na uniknięcie kosztów i napraw w przyszłości.