Cięcie wodą to technologia zyskująca coraz większą popularność w różnych gałęziach przemysłu. Z powodzeniem stosowana jest ona w cięciu szerokiej gamy materiałów, wypierając inne metody cięcia o zawężonym zakresie wykorzystania, takie jak cięcie laserem optycznym, plazmą, czy metody mechaniczne. Jakie są zalety cięcia wodą i dlaczego cięcie wodą jest bardziej opłacalne od stosowania innych metod obróbki? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Cięcie metodą abrazyjną jest ekonomiczne.
Cechą charakterystyczną cięcia metodą hydro-ścierną jest jej wysoka precyzja i jakość cięcia. Sterowane komputerowo maszyny dozwalają na wycinanie dowolnych kształtów niezależnie od twardości obrabianych materiałów, bez konieczności dalszej obróbki wycinanych elementów. Wysoka precyzja cięcia wynika z minimalizacji naprężeń powstających przy kontakcie ze strugą wody oraz bez konieczności wcześniejszego przygotowania otworu standardowego. Cięcie hydro-ścierne jest cięciem na zimno. Procesowi cięcia wodą nie towarzyszy, jak w przypadku cięcia innymi metodami ciepło, które może znacząco wpłynąć na wygląd i strukturę ciętych elementów. Wycinane abrazyjnie elementy nie ulegają deformacji i zmianie koloru. Technologia WaterJet radzi sobie z cięciem nawet najbardziej twardych materiałów. Wykorzystując strumienia wody o ekstremalnie wysokim ciśnieniu z domieszką mineralnego ścierniwa potrafi bez problemów przeciąć praktycznie każdy materiał o grubości nie przekraczającej 195 mm. Metoda hydro-ścierna wykorzystywana jest do cięcia takich materiałów jak kamień naturalny i konglomerat, stal nierdzewna i metale kolorowe, ceramika różnego rodzaju, szkło z wyłączeniem szkła hartowanego, czy guma i tworzywa sztuczne. Sam proces cięcia jest niezwykle szybki, a wycięte elementy nadają się do natychmiastowego wykorzystania.
Obróbka hydro-ścierna jest ekologiczna.
Cięcie wodą przynosi również wiele korzyści związanych z ekologią. Przystosowanie maszyn do cięcia abrazyjnego do technologii CNC pozwala w łatwy sposób zaprojektować takie ustawieniem wycinanych kształtów w obrabianym arkuszu materiału, by zminimalizować ilość powstałych w procesie cięcia odpadów. Dodatkowo samo cięcie odbywa się bez jakichkolwiek odczynników chemicznych, dzięki czemu jest metodą przyjazną środowisku naturalnemu. Czysta woda z dodatkiem ścierniwa to jedyne produkty wykorzystywane do cięcia nadające się do utylizacji. Zużyty garnet i pozostałości ciętego tworzywa, gromadzone są na dnie zbiornika wodnego i po skończonym cięciu można je utylizować jak zwykłe odpady komunalne. Zużyta podczas cięcia woda najczęściej trafia do kanalizacji, lecz by podnieść ekologiczność procesu, można wykorzystać ją ponownie dzięki systemowi obiegu zamkniętego. Co ważne technologia WaterJet nie emituje w procesie cięcia szkodliwych dla środowiska i operatora maszyny oparów, spalin, czy pyłów.