Kiedy pierwszy raz należy udać się z dzieckiem do stomatologa? Jakie zabiegi warto wykonywać? Do jakiego specjalisty można się udać z maluchem? W niniejszym artykule podpowiemy, kiedy i na jakie zabiegi profilaktyczne warto się zdecydować.
Sekretem mocnych i zdrowych zębów jest właściwa higiena połączona z systematycznymi przeglądami stomatologicznymi. Jednak maluchy nie zawsze są chętne do odwiedzania specjalistów. Złe podejście rodziców, a także strach i lęk dziecka przed potencjalnym bólem, mogą sprawić, że mały pacjent niechętnie będzie zasiadał na fotelu stomatologicznym, co może odbić się na stanie i jakości jego uzębienia w przyszłości. Co więcej, trauma z czasów dzieciństwa może być na tyle silna, że nawet w dorosłym wieku będzie unikał wizyt stomatologicznych i leczenia ubytków. Co zatem zrobić?
Wizyty adaptacyjne i kontrolne
Rodzice powinni postawić przede wszystkim na wizyty adaptacyjne, które oswoją malucha z gabinetem stomatologicznym oraz skomplikowaną aparaturą. Warto wybrać się nawet na kilka spotkań ze stomatologiem dziecięcym, zwłaszcza jeśli maluch ogólnie boi się lekarzy. Im wcześniej zacznie przychodzić do dentysty, tym lepiej. Dzięki temu pozna lekarza, nawiąże z nim kontakt, a także lepiej zniesie ewentualne leczenie.
Pierwszą wizytę u dentysty zaleca się odbyć po wyrżnięciu się pierwszych ząbków, czyli około 6. miesiąca życia. Warto jednak udać się do stomatologa dziecięcego, który jest nie tylko odpowiednio przeszkolony z obsługiwania małych pacjentów, ale również dobrze zna się na specyfice ich uzębienia.
Fluoryzacja
Fluoryzacja wzmacnia szkliwo i pozwala mu się zremineralizować. To również skuteczna forma profilaktyki przeciw próchnicy. Zabieg stanowi świetny sposób na to, aby pokazać maluchowi, że nie ma się czego obawiać w gabinecie stomatologicznym. Fluoryzacja najczęściej polega na nałożeniu specjalnego żółtawego żelu za pomocą patyczka lub pędzelka. Po skończonym zabiegu maluch przez godzinę nie powinien spożywać pokarmu ani napojów.
Lakowanie zębów
To kolejny profilaktyczny zabieg, który nie tylko uchroni zęby dziecka przed próchnicą, ale i oswoi malucha z gabinetem stomatologicznym. Warto jednak wiedzieć, że lakowanie może odbyć się bez lub z wykorzystaniem wiertła (w obu przypadkach jest bezbolesne). Wszystko zależy od lekarza, który dokona dokładnej oceny zębów.
Zabieg polega na wypełnieniu głębokich bruzd, które utrudniają dokładne mycie zębów i tym samym powodują próchnicę. W przypadku użycia wiertła stomatologicznego, uzębienie zostaje odpowiednio opracowane i oczyszczone, a następnie wypełnione kolorowymi kompozytami. Te ostatnie mają na celu przekonać malucha do wykonania zabiegu i zapewnić przyjazne skojarzenia.
Lapisowanie zębów
Lapisowanie jest techniką stosowaną w przypadku zaawansowanej próchnicy zębów mlecznych, której nie da się już wyleczyć. Zabieg nierzadko stosowany jest również wtedy, kiedy zakażeniu bakteryjnemu uległo kilka lub kilkanaście zębów.
Lapisowanie polega na zaimpregnowaniu uzębienia specjalnymi roztworami – azotanem srebra oraz płynem Lugola. Mieszanka działa bakteriobójczo, dlatego znacznie spowalnia dalszy rozwój próchnicy, a także remineralizuje szkliwo. Warto zaznaczyć, że zabieg należy przeprowadzić co najmniej czterokrotnie w tygodniowych odstępach.