Współpraca gospodarcza Polski z Chinami z każdym rokiem zacieśnia się. Są to stosunki skrupulatnie i niestrudzenie budowane od wielu lat. W efekcie tych starań zarówno Polska, jak i Chiny dążyły do rozwoju metod transportu, które pozwoliłyby szybko i niedrogo transportować towary pomiędzy tymi dwoma krajami. Zaowocowało to powstaniem Nowego Szlaku Jedwabnego, który obsługują ekspresowe pociągi towarowe. Jest to niebywała szansa na rozwój rynków zagranicznych zarówno dla przedsiębiorców z Polski, jak i z Chin.
Współpraca gospodarcza Polski i Chin
Współpraca Polski z Chinami wynika z kilku faktów. Przede wszystkim wpływa na nią stale rosnące w naszym kraju zainteresowanie produktami z Chin, a w drugiej kolejności niskie koszty produkcji i robocizny w Azji, które sprawiają, że zarówno europejskie, jak i Polskie przedsiębiorstwa decydują się na przeniesienie produkcji właśnie na Chiński rynek. W Chinach daje to dużą ilość miejsc pracy a europejskim producentom pozwala znacząco obniżyć ceny oferowanych przez siebie produktów. Ponadto, wysoko postawieni w hierarchii obu krajów politycy niejednokrotnie podkreślali, że Polska i Chiny są dla siebie wzajemnie największymi partnerami handlowymi. Taka wzajemna współpraca i zacieśnianie partnerstwa handlowego zaowocowało powstaniem nowych możliwości transportu towarów na linii Polska-Chiny.
Nowoczesne ekspresowe pociągi towarowe
Jeszcze parę dekad temu partnerstwo handlowe Polski i Chin zupełnie nie istniało. Transport dóbr pomiędzy tymi krajami był niewielki a to głównie z powodu utrudnionych możliwości technicznych. Przedsiębiorcy pragnący transportować swoje produkty z Polski do Chin i odwrotnie mieli dwie możliwości – transport drogą morską lub powietrzną. Każda z nich ma swoje wady i zalety – chodzi tu głównie o czas i pieniądze, czyli to, co w biznesie liczy się najbardziej.
Transport drogą morską jest stosunkowo dość tani jednak niebywale czasochłonny. Podróż na trasie Polska-Chiny może trwać nawet do dwóch miesięcy. Natomiast transport lotniczy to niebywale szybkie rozwiązanie, gdyż najczęściej zamyka się w okresie 9-10 dni. Jednak poważną wadą transportu lotniczego jest jego wysoka cena. Dotychczas przedsiębiorcy mogli wybierać pomiędzy rozwiązaniem szybkim lub tanim.
Sytuacja ta zmieniła się wraz z rozpoczęciem starań rządu Polski i Chin o uruchomienie nowej formy transportu. Wieloletnie rozmowy i prace zaowocowały reaktywacją dawnego Szlaku Jedwabnego. Postawiono więc na ekspresowe pociągi towarowe a trasę, jaką przemierzają, nazwano Nowym Szlakiem Jedwabnym. Od samego początku kursy pociągów były regularne i atrakcyjne cenowo. Transport koleją, nawet ekspresowymi pociągami towarowymi, trwa dłużej niż transport lotniczy. Jednak droga z Polski do Chin i odwrotnie zajmuje zaledwie 22 dni. To niebywały postęp w stosunku do tego, jakie alternatywy mieli przedsiębiorcy przed uruchomieniem ekspresowych pociągów towarowych.
Początkowe, można powiedzieć nieśmiałe, pierwsze kroki Nowego Szlaku Jedwabnego miały za zadanie wysondowanie zainteresowania. Bardzo szybko okazało się, że możliwość międzykontynentalnego transportu kolejowego cieszy się ogromną popularnością. Nie dość, że jest ona dużo szybsza, niż transport drogą morską, to jeszcze dużo tańsza, niż przewóz towarów samolotem. Dodatkowo transport kolejowy jest szczególnie bezpieczny. Duża popularność ekspresowych pociągów towarowych spowodowała wzrost częstotliwości ich kursowania. Od momentu powstania z każdym rokiem stopniowo rosła liczba połączeń kolejowych na trasie Polska-Chiny. Zyskały przy tym również państwa, które znalazły się na trasie Szlaku a więc między innymi Białoruś, Mongolia czy Kazachstan.
Nowoczesny transport multimodalny
Rozwój nowoczesnej kolei międzykontynentalnej zaowocował także rozwojem transportu multimodalnego. Dzięki temu przedsiębiorcy mają możliwość korzystania z usług door-to-door. Oznacza to odebranie towaru z siedziby firmy, przetransportowanie go ciężarówkami na pociąg a następnie w miejscu docelowym rozładunek na ciężarówkę i dostarczenie towaru do siedziby odbiorcy. Niezależnie od tego, czy odbiorcą jest firma w Polsce czy w Chinach, transport multimodalny jest równie skuteczny. To niebywała wygoda, która wielu firmom pozwala znacząco poszerzać rynki zbytu.
Źródło: Firma spedycyjna Symlog