Podział na strefy w magazynie przekłada się na lepszą organizację pracy i wpływa na bezpieczeństwo personelu. Wygrodzenia siatkowe umożliwiają szybkie wydzielenie miejsc na składowanie różnych grup asortymentu, ale pozwalają też na ochronę składu przed osobami postronnymi. To nie wszystkie zalety wygrodzeń. Co warto o nich wiedzieć przed wdrożeniem do własnego magazynu?
Lepszy podział przestrzeni w magazynie
Wygrodzenia siatkowe sprawdzają się do wyznaczania platform serwisowych, a także przy zarządzaniu przyjmowaniem towarów. W każdej chwili właściciel magazynu może zmienić układ wygrodzeń, aby przystosować się do zmiennych warunków rynkowych. Wygrodzenia stanowią dodatkową barierę ochronną przed upadkiem regałów, albo przed zsunięciem się towarów, ale najczęściej w klasycznie zorganizowanych magazynach. Niekontrolowany upadek towaru, szczególnie przy intensywnym ruchu to standardowy problem dla pracowników w magazynach. W niektórych magazynach wygrodzenia siatkowe stosuje się jedynie w celu ochrony towarów o wysokiej wartości. Dzięki dużej wytrzymałości i po zastosowaniu systemu kontroli dostępu do produktów docierają tylko osoby wcześniej autoryzowane. Wygrodzeń nie trzeba z reguły modyfikować przed wdrożeniem. To bardzo uniwersalne wyposażenie magazynu do modułowej rozbudowy w razie powiększenia przestrzeni do składowania. Wygrodzenia w żaden sposób nie wpływają na komfort pracy, a siatka naturalne przepuszcza światło, daje pełną widoczność na hali.
Co można dodać i jak poprawić efektywność?
Do wygrodzeń można wprowadzić podstawowe moduły kontroli dostępu, zautomatyzowane bramy przesuwne, czy zadaszenia. To pozwala na rozszerzenie niektórych funkcji magazynu na zewnątrz. Wydzielona strefa w magazynie może pełnić rolę agencji celnej, albo miejsca do segregacji towaru zdjętego z palet. Przykłady pokazują, że wygrodzenia siatkowe oraz przemysłowe zapewniają wysoki stopień elastyczności przy zarządzaniu magazynu. Tak rozdzielone części użytkowe można nawet wynająć. To popularna usługa w większych magazynach współpracujących z sektorem e-commerce.
Nie potrzeba dodatkowych kwalifikacji, ani ciężkiego sprzętu do wdrożenia paneli
Warto zauważyć, że wdrożenie wygrodzeń przemysłowych nie wiąże się ze szczególnymi trudnościami technicznymi. Właściciel magazynu nie musi sprowadzać ciężkiego sprzętu, ani planować rozbudowy budynku zgodnie z normami prawa budowlanego. Nie ma też problemu z dopasowaniem rozmiaru paneli siatkowych w taki sposób, aby jeszcze lepiej pasowały do specyfiki prowadzonego przedsięwzięcia.
Dlaczego warto postawić na wygrodzenia siatkowe?
- efektywny podział przestrzeni w magazynie,
- poprawione bezpieczeństwo składowanego asortymentu,
- spersonalizowany układ wygrodzenia siatkowego lub przemysłowego,
- doraźne rozwiązanie dla przepełnionych składów,
- wydzielenie dodatkowych stref roboczych, serwisowych.
Na zakończenie
Inwestycja w dobre wyposażenie magazynu odbija się na efektywności kompletacji zamówień i umożliwia sprawniejszą organizację pracy.