Ogrzewanie gazowe przebojem wdarło się do domów prywatnych, jako doskonała alternatywa dla innych materiałów opałowych. Jest nie tylko wygodne i wszechstronne, ale również dość tanie. Dodatkowo, ze zbiornika na gaz można zasilać wiele innych urządzeń, na przykład kuchenki gazowe czy podgrzewacze wody użytkowej. Jednak nie każdy wie, że ogrzewanie gazowe jest teraz dostępne także dla firm.
Z gazu propan jako paliwa grzewczego mogą korzystać teraz nie tylko odbiorcy prywatni, ale również firmy i instytucje. Zmiana formy ogrzewania może okazać się nie tylko znacznie bardziej ekonomiczna, ale może też pociągnąć za sobą inne, dodatkowe korzyści, takie jak wygoda i zwiększony prestiż firmy w kręgach organizacji proekologicznych. Warto więc rozważyć opcję, jaką jest ogrzewanie firmy gazem.
Przedsiębiorstwa chcące ogrzewać swoje siedziby gazem, podobnie jak odbiorcy indywidualni, mają wybór pomiędzy naziemnym zbiornikiem na gaz a podziemnym zbiornikiem na gaz. Wybór powinien być podyktowany nie tylko względami estetycznymi, ale przede wszystkim rozmiarami działki, na której stoi budynek firmy i na której zostanie umieszczony zbiornik.
Rozmiary działki są kwestią o tyle ważną, że odległości zbiornika na gaz od budynków są ściśle określone i należy przestrzegać minimalnych założonych wartości. Wymogi jakie należy spełnić, aby móc przeprowadzić inwestycję, jaką jest poprowadzenie instalacji gazowej, są ściśle określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozdział 7, §156- §179, w rozporządzeniu tym znajdziemy również informację o najbardziej optymalnym umiejscowieniu zbiornika na gaz. Najlepszym rozwiązaniem – nie tylko dla klientów prywatnych, ale również dla firm, jest zatrudnienie specjalistów, którzy zadbają o wszystkie elementy inwestycji. Poczynając od najważniejszych zgód i kwestii urzędowych, poprzez dobór i umiejscowienie odpowiedniego zbiornika, a na poprawnym ułożeniu całej instalacji kończąc.
Instalacja ogrzewania gazowego w firmie
O czym należy pamiętać decydując się na inwestycję, jaką jest zainstalowanie ogrzewania gazowego w firmie? Otóż, zbiornik na gaz nie może w żadnym wypadku zostać ulokowany w zagłębieniach terenu lub na miejscach podmokłych. Również ważne jest, aby zachować co najmniej 5 metrów odległości zbiornika od rowów, wpustów kanalizacyjnych i studzienek oraz 5 metrów odległości od rzutu poziomego skrajnego przewodu elektrycznej linii napowietrznej poniżej 1 KV powyżej 15 metrów, a także od szyny zelektryfikowanej linii kolejowej lub tramwajowej.
Odległości od budynków natomiast pozostają takie same dla instytucji, jak dla budynków mieszkalnych, a więc przy zbiornikach naziemnych jest to 3 metry dla zbiornika o pojemności do 3m3, 5 metrów dla zbiorników o pojemności do 5m3 i 10 metrów dla zbiornika o pojemności do 10m3. Dla zbiorników podziemnych wartości te są nieco niższe i jest to 1 metr dla zbiorników o pojemności do 3m3, 3 metry dla zbiorników o pojemności do 5m3 i 3 metry dla zbiorników o pojemności do 10m3. Zbiorniki podziemne oprócz niższych odległości od budynków, które są ważne przy małych działkach, mają jeszcze jedną niewątpliwą zaletę, którą jest estetyka. Zbiorniki te są niemal zupełnie niewidoczne. Ponad powierzchnię gruntu wystaje jedynie armatura i studzienka, które mogą być z łatwością schowane na przykład w zaaranżowanej rabatce kwiatowej.
To co powinno najbardziej zainteresować właścicieli firm to fakt, iż ogrzewanie gazowe jest niemal bezobsługowe. Dzięki inwestycji w piec kondensacyjny osiągamy znacznie mniejsze straty ciepła, paliwo jest dużo bardziej wydajne i jednocześnie tańsze. Dodatkowo kotły te można bez trudu zaprogramować na odpowiednią temperaturę. Nowszy i bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt daje także możliwość zaprogramowania kotła tak, aby zmniejszał temperaturę w czasie, gdy nikogo nie ma w budynku, a zwiększał ją o określonej porze, przed przyjściem pracowników. Daje to nie tylko ogromny komfort pracy, ale również podnosi produktywność pracowników. A władze firmy czy instytucji zyskują pewność i spokój.