Specjalne folie przeznaczone do naklejenia na okna są niezwykle modnym i praktycznym rozwiązaniem. W zależności od rodzaju, mogą skutecznie chronić szybę przed uszkodzeniem (porysowaniem, stłuczeniem itp.), w znacznym stopniu ograniczyć nasłonecznienie i nagrzewanie wnętrza lub po prostu je upiększyć. Produkty te są trwałe oraz bardzo łatwe w montażu, a na dodatek nadają się do wielokrotnego przekładania z powierzchni na powierzchnię.
Wybór konkretnej wersji zależy od naszych potrzeb
W sklepach są dostępne folie ochronne na okna o zróżnicowanych właściwościach. Najpopularniejsze są modele przeciwsłoneczne, gwarantujące ograniczenie przenikania światła i ciepła do pomieszczeń domowych nawet o 50-80%. Najlepiej naklejać je na zewnątrz szyby, gdyż dzięki temu działają wyjątkowo efektywnie. Drugim rodzajem chętnie kupowanych produktów tego typu są wersje chroniące wnętrza przez promieniowaniem UV, które jest szkodliwe dla zdrowia człowieka. Wpływa bowiem negatywnie na wygląd skóry i uszkadza oczy. Ich dodatkową zaletą jest zabezpieczenie przedmiotów przed blaknięciem (zwłaszcza tkanin, dywanów i obrazów). Ochronne folie na okno dzielą się ponadto na:
- Antywłamaniowe – sprawiają, że szyba wskutek uderzenia nie roztrzaskuje się ani nie pęka. Ich skuteczność musi być potwierdzona badania i odpowiednimi certyfikatami.
- Antygraffiti – można je przymocować zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie szyby. Są wytwarzane z ponadprzeciętnie twardego tworzywa sztucznego, dzięki czemu ich porysowanie jest w zasadzie niewykonalne.
- Lustra weneckie – zapewniają maksymalną nieprzezierność, będącą efektem odbicia otoczenia danego budynku na szybie. Osoba zamieszkująca obiekt doskonale natomiast wszystko widzi przez okno.
- Dekoracyjne – są ozdobione oryginalnym wzorem lub niebanalnym deseniem, więc pełnią rolę dekoracyjną. Oprócz tego osłaniają i zaciemniają wnętrze. Często są naklejane na oknach znajdujących się w kuchni, łazience czy salonie.
Kluczowe zalety folii
Folie okienne mogą być z powodzeniem montowane zarówno w domach prywatnych, jak i zakładach przemysłowych, sklepach, magazynach czy instytucjach państwowych. Występują w zróżnicowanej grubości (od 125 mik do 360 mik albo 4 lub 6 mm), a ich aplikacja nie przysparza absolutnie żadnych trudności. Dzięki ich wykorzystaniu oszczędzamy pieniądze i czas, ponieważ pozwalają uniknąć wydatków związanych z naprawą szyby czy instalacją drogiego szkła klejonego. Wykazują dużą odporność na szkodliwe czynniki – np. w postaci wilgoci i kwasów. Co istotne, modele ochronne zabezpieczają budynek nie tylko przed włamaniem, ale również przed ewentualną eksplozją.