Mapowanie jest procesem analizy rozkładu temperatur i wilgotności powietrza w wybranej przestrzeni ładunkowej. Wykonuje się go w celu zdefiniowania punktów pomiarowych oraz liczby sensorów koniecznych do docelowego monitorowania temperatury w tej przestrzeni. Proces mapowania polega na umieszczeniu w niej sensorów kolekcjonujących dane w wyznaczonych punktach pomiarowych mapowanej przestrzeni i zapisu fluktuacji temperatur zachodzących w niej, w wyznaczonym okresie czasu. Sensory powinny być rozmieszczone na różnych wysokościach przestrzeni oraz w obszarach krytycznych, takich jak okolice sufitów, ścian, źródeł ciepła, czy w sąsiedztwie drzwi. By proces mapowania dał najbardziej rzetelne powinien on przebiegać przed tydzień kalendarzowy, włączając w to weekend gdy nikt z mapowanej przestrzeni nie korzysta. Dobrze jest gdy, proces mapowania powtarzany jest w różnych porach roku, o skrajnie innych warunkach pogodowych. Pozwala to na dokładne odzwierciedlenie warunków jakie panują w mapowanych przestrzeniach podczas ich eksploatacji.
Po wykonaniu procesu mapowania klient otrzymuje szczegółowy raport z opisem rozkładu temperatur w mapowanej przestrzeni. Dzięki niemu będzie w stanie określić, czy badana przestrzeń ładunkowa spełnia wymogi pozwalające jej być wykorzystywaną do transporty leków, i czy nie wymaga modyfikacji. Dzięki wykonane mapowaniu będzie można zainstalować docelowy systemy monitoringu temperatury, który zapewni bezpieczeństwo transportowych leków, przez stałą kontrolę warunków panujących w przestrzeni ładunkowej i alarmowaniu w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm.
Powodem wykonywania mapowania przestrzeni ładunkowych pojazdów są wymagania określone przez w Dobrej Praktyce Dystrybucyjnej, dotyczące dystrybucji produktów farmaceutycznych. Przepisy te dotyczą wszystkich przedsiębiorców biorących udział w dystrybucji leków – od producentów leków, przez firmy badawcze, po hurtownie farmaceutyczne i apteki. Wśród wymagań stawianym podmiotom zajmującym się transportem leków, przez DPD znajduje się obowiązek zapewnienia wymaganych warunków środowiskowych, zarówno podczas ich magazynowania, jak i transportu. Firmy zajmujące się przewozem leków mają obowiązek utrzymywać w przestrzeni ładunkowej samochodów ściśle określoną temperaturę i wilgotność powietrza oraz posiadać możliwość ich raportowania.
W celu wykonania mapowania przestrzeni ładunkowej należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy oferującej takie usługi. Procesowi mapowania mogą podlegać nie tylko przestrzenia ładunkowe samochodów dostawczych. Mapowanie może zostać zrealizowana zarówno dla małych urządzeń chłodniczych, takich jak lodówki medyczne, jak i dużych przestrzeni magazynowych. Do procesu mapowania większych przestrzeni wykorzystuje się po prostu większą ilość sensorów. Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnej, nie wymagającej kabli technologii, instalacja czujników pomiarowych nie koliduje z pracą magazynów.
Źródło: M2M – Monitoring temperatury