Chcesz zainwestować w condohotel? Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o tym specyficznym inwestowaniu w nieruchomości!
Condohotel – to słowo coraz częściej pojawia się na ustach inwestorów, głównie oczywiście za sprawą osób, które oferują tego typu sposób zarabiania na nieruchomościach. Co warto o nich wiedzieć, zanim przystąpisz do działania i podpiszesz umowę?
1.Condohotel to pokój w hotelu, którego jesteś właścicielem
Innymi słowy wykupujesz jeden lokal w hotelu, który następnie wynajmuje operator – osoba zarządzająca całym obiektem. W księdze wieczystej widniejesz jako współwłaściciel pokoju i części wspólnych. Nie możesz pokoju wynajmować samodzielnie – wszystko uzgadniasz właśnie z operatorem.
2.Brak przepisów prawnych
W condohotele inwestujesz na własne ryzyko. Nie istnieją bowiem przepisy prawne regulujące ten sposób inwestowania i chroniące osoby, które się na niego skusiły. Zatem, jeśli zamierzasz włożyć swój kapitał w condohotele, przemyśl to trzy razy i ostrożnie podchodź do tematu. Dowiedz się, jak deweloper finansuje swoją inwestycję. Jeśli z funduszy inwestorów, poważnie się zastanów, czy chcesz ryzykować. W przypadku niepowodzenia deweloper może ogłosić upadłość, co skutkuje tym, że Ty zostajesz z niczym. Rzadko kiedy udaje się w takiej sytuacji odzyskać zainwestowane pieniądze.
3.Możesz skorzystać z pokoju własnego lub…innego
Jako właściciel pokoju, możesz z niego skorzystać. Oczywiście wcześniej musisz umówić się z operatorem. Zazwyczaj to właśnie on wskazuje Ci termin. Data ta nie może kolidować z wcześniejszymi rezerwacjami, a często także wyznaczona jest poza sezonem, co umożliwia zdobycie większych zysków w sezonie. Jeśli zatem marzysz o spędzeniu dwóch tygodni w lipcu w nadmorskim kurorcie, gdzie posiadasz pokój, możesz się rozczarować. Jeszcze zanim podpiszesz umowę, spytaj dokładnie, jak będzie to wyglądać. W samej umowie również zawrzyj zasady korzystania z własnego pokoju.
Jeśli kupiłeś pokój w sieciówce hoteli lub od osoby, która ma 2-3 placówki, możesz otrzymać ciekawą ofertę. Mianowicie operator zaproponuje Ci spędzenie wolnego czasu nie w swoim pokoju, ani nawet nie w kurorcie, w którym ten pokój kupiłeś, ale w zupełnie innym hotelu, którym również zarządza. Wynikać to może np. z dużej popularności Twojego pokoju i całego tego kurortu. W takim przypadku jasnym jest, że zarządca chce zarobić jak najwięcej, a kiedy Ty zajmujesz swój pokój – nikt z was nie zarabia. Otrzymujesz więc propozycję spędzenia czasu np. w górach zamiast nad morzem, w hotelu, który cieszy się mniejszą popularnością.
4. Nie zarobisz mitycznych 8%
Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś zaoferuje Ci taką sumę. Z podejrzliwością podchodź do zaskakująco wysokich zwrotów z inwestycji, o jakich mówią sprzedawcy. Może zdarzyć się tak, że zwrot będzie gwarantowany. Jeśli dotyczy dłuższego okresu czasu, np. 5-10 lat, można pokusić się o podpisanie takiej umowy. Jednak jeżeli sprzedawca oferuje Ci 8% na 2 lata, zrezygnuj. Może okazać się, że po 2 latach pokój nie zarobi na siebie, tylko zacznie przynosić straty. Jesteś również uzależniony od umiejętności zarządcy hotelowego – jeśli brakuje mu umiejętności organizacyjnych i przedsiębiorczości, to również odbije się na Twoich zyskach.
5. Wygodny i stały zarobek
Zaletą condohoteli jest duża elastyczność w podejściu do kwestii finansowych. Możesz indywidualnie umówić się z zarządcą na datę przesyłania pieniędzy. Jest to z pewnością dość stały zarobek. Ponadto nie musisz martwić się o wystrój, sprzątanie, naprawy – wszystkim zajmuje się operator. Oczywiście warto od czasu do czasu kontrolować jego pracę, niemniej to tak naprawdę on pracuje, podczas gdy Ty nie musisz robić niemal nic.