Separatory do amalgamatu to urządzenia, które zatrzymują i zbierają cząstki amalgamatu. Wiele mitów narosło wokół tematu separatorów amalgamatu i ich stosowania. Zastosowanie separatorów ma na celu szeroko pojętą ochronę środowiska, w tym wypadku kontrolowanie utylizacji rtęci, zawartej w wymienianych przez stomatologów amalgamatowych wypełnieniach zębów. Obowiązek wyposażenia we wspomniane separatory nakłada na Polskę prawo unijne, które wchodzi 1.01.2019 roku. Oczywiście gabinety oferujące usługi wyłącznie ortodontyczne czy protetyczne nie podlegają temuż prawu.
Wielu ludzi obawia się w związku z tym stosowania wypełnień amalgamatowych. Jednak Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia wydał stanowisko stwierdzające, iż nadal zaleca stosowanie amalgamatu jako wypełnień. Departament argumentuje że nie ma naukowych dowodów, że rtęć zawarta we wspomnianych wypełnieniach ma wpływ na choroby ogólnoustrojowe. Uważa, że związek jest neutralny. Stwierdza jednak, że należy stosować separatory. Duża jednak część stomatologów uważa, że wypełnienie amalgamatem to zastosowanie bardzo przestarzałego i prymitywnego materiału. Potwierdza to niemal każdy stomatolog. Warszawa zaś jest miejscem, w którym takich przypadków jest najmniej.
Separator amalgamatu – dla kogo i dlaczego?
Wybierając separator należy zwrócić uwagę na jakość zakupowanego sprzętu, zwłaszcza na tzw pseudo separatory, czyli separatory z bocznymi odejściami, nie spełniające żadnych wymagań ISO. W kraju nie są produkowane żadne separatory amalgamatu, na rynku funkcjonują jedynie dystrybutorzy oferujący sprzęt bardzo różnego poziomu, a co za tym idzie o różnych cenach. Przeglądając propozycje można natknąć się na polecany separator filtracyjny, odpowiadający standardowym ssakom dentystycznym, po okresie użytkowania około 12 miesięcy separator nie jest już bezpieczny, gdyż rtęć przechodzi w formę organiczną, należy więc wymienić wkład i dokonać przeglądu technicznego. Zastosowanie równoległego obiegu zwiększa trwałość separatora. Poziom wychwytywania amalgamatu jest na poziomie 99,6%. Inny rodzaj separatora to separator sedymentacyjny, stosowany maksymalnie do 3 stanowisk, też wymieniany wkład po roku, poziom wychwytywania amalgamatu wynosi 99,3%. Separacja amalgamatu przy zastosowaniu separatora dynamicznego rośnie do 99,6%, stosowany jest do jednego stanowiska, po roku zalecana jest wymiana wkładu w celach zachowania pełnego bezpieczeństwa. Należy również podkreślić, że żywotność separatorów zależy od ilości wykonanych filtrowań, jeśli dużo dokonujemy filtrowań, to sprzęt się szybko zużyje. Zwykle utylizacji i wymiany separatora dokonuje się raz w roku, ale doświadczenie wskazuje, że separatory zapychają się częściej i wymiany należy dokonywać 2-3 razy w roku. Lekarze nie mogą sami utylizować amalgamatu. Należy pozostawić tę czynność wyspecjalizowanej firmie, co oczywiście jest niemałym kosztem.
Ile kosztuje separator amalgamatu?
Ceny separatorów amalgamatu kształtują się si na poziomie 6000 zł wzwyż. Wybierając firmę, gdzie zakupimy separator i zlecimy montaż, a w następnym czasie utylizację należy zwrócić uwagę na jakość oferowanych separatorów, jak również poprosić o zaprezentowanie certyfikatów czy ostatnio modnych paszportów technicznych. Ważne, aby firma dobrała odpowiedni dla nas separator i zamontowała go. Należy również zwrócić uwagę, czy jest to przedsiębiorstwo oferujące utylizację amalgamatu, a nawet wsparcie nie tylko w celu wykonania przeglądu technicznego, ale również w trakcie kontroli sanepidu. Istotne są też warunki gwarancji oraz jak szybko dostaniemy wsparcie techniczne w przypadku awarii. Dobre firmy oferują serwis i naprawę w ciągu 24 godzin.