Zaburzenia psychosomatyczne objawiające się bólem to bardzo częsta reakcja organizmu związana z czynnikami psychologicznymi – mogą więc cierpieć na nie osoby zmagające się z nerwicą, depresją, długotrwałym stresem i innymi zaburzeniami. Bóle psychosomatyczne są bardzo uciążliwe, ponieważ ich źródło jest często nieznane, a dotknięte nim osoby bezskutecznie szukają pomocy medycznej, np. wykonując szereg badań, które nie wskazują na nieprawidłowości. Gdzie się zdiagnozować i jak je leczyć?
Przykłady bóli psychosomatycznych
Bóle psychosomatyczne pojawiają się regularnie i są bardzo dokuczliwe. Mogą być to np.: nawracające migreny, mdłości i bóle brzucha, swędząca skóra, problemy z oddychaniem i uczucie kołatania serca, bóle kręgosłupa, uczucie drętwienia. Lista takich dolegliwości jest znacznie dłuższa i często indywidualna dla każdego dotkniętego tą przypadłością. Jeżeli nie istnieją obiektywne przyczyny medyczne regularnych odczuć bólowych to należy się zastanowić czy możliwą przyczyną takiego stanu rzeczy są nierozwiązane problemy emocjonalne, traumy czy lęki.
Do kogo się udać z bólami psychosomatycznymi?
Odpowiednią osobą, do której warto udać się z takimi trudnościami jest lekarz psychiatra. Po odpowiednim wywiadzie z pacjentem będzie on w stanie rozpoznać takie dolegliwości i zaproponować rozwiązanie. Przed wizytą u psychiatry najlepiej jednak wyeliminować choroby medyczne (także te dziedziczone) i skonsultować swoje obawy z lekarzem ogólnym, który skieruje na morfologię krwi i inne potrzebne badania. Dobre wyniki i nieustępliwy ból powinien być motywacją do dalszych poszukiwań przyczyn takiego stanu.
Jak leczy się zaburzenia psychosomatyczne?
Leczenie zaburzeń psychosomatycznych jest rezultatem współpracy z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą. Jednym z najlepszych narzędzi jest bowiem psychoterapia, na której pacjent będzie w stanie pracować nad swoimi lękami i mechanizmami obronnymi pod okiem doświadczonego specjalisty. Często zdarza się, że praca psychoterapeutyczna wystarczy, by wyeliminować większość dolegliwości, a przede wszystkim zrozumieć skąd się biorą i jakie myśli je wywołują. W wielu przypadkach najbardziej efektywna będzie jednak psychoterapia w połączeniu z farmakoterapią. Doborem odpowiedniej dawki i rodzaju medykamentu zajmuje się lekarz psychiatra, dlatego warto być pod opieką tego specjalisty przez cały okres leczenia.
Bóle psychosomatyczne mogą utrzymywać się długi czas i praca nad nimi nie należy do łatwych. Całkowite pokonanie trudności jest jednak możliwe, co potwierdza wielu pacjentów. Po pomoc warto udać się do profesjonalnego lekarza także dlatego, że z bólami psychosomatycznymi może współistnieć np. depresja.