Piwnice zawsze znajdują się poniżej linii gruntu, dlatego najbardziej narażone są na wilgoć. Jest ona niebezpieczna dla całej konstrukcji budynku, dlatego warto zniszczyć ją w zarodku.
Dlaczego w piwnicy powstaje wilgoć?
Wilgoć w piwnicy jest problemem, z którym mogą borykać się właściciele nowych, jak i starych budynków. Najczęstszą przyczyną jej powstawania jest nieprawidłowa wentylacja oraz izolacja ścian, czy brak obu z tych elementów. Przyczyn zawilgocenia można doszukiwać się także w częstych, obfitych opadach deszczu, które powodują podtopienia. Jest to bardzo duży problem szczególnie w budynkach tworzonych na terenach podmokłych.
Wilgoć pojawia się także w miejscach, gdzie nie ma prawidłowego przepływu powietrza. Jest to bardzo dobre środowisko do rozwoju grzybów oraz pleśni.
Po czym poznasz, że w piwnicy jest wilgoć?
Objawy wilgoci są bardzo charakterystyczne, dlatego w żaden sposób ich nie przeoczysz. Na ścianach, suficie oraz podłogach zaczną pojawiać się krople wody. Towarzyszą im także pęknięcia i szczeliny, przez które wycieka woda. Kolejnym objawem są wykwity solne, a farba pokrywająca ściany zaczyna się łuszczyć, natomiast drewniane elementy pęcznieją.
W piwnicy, w której jest wilgoć pojawia się także charakterystyczny zapach, który rozprzestrzenia się również po innych pomieszczeniach w domu.
Jak pozbyć się wilgoci z piwnicy?
Osuszanie piwnicy i izolacja przeciwwilgociowa to dwa niezawodne sposoby, dzięki którym możesz raz na zawsze wyplenić wilgoć z piwnicy, jak i każdego innego pomieszczenia w swoim domu. Zanim jednak przejedziesz do tego etapu, piwnicę trzeba bardzo dobrze wywietrzyć. Dopiero wtedy można przejść do osuszania przy użyciu specjalnej dmuchawy grzewczej. Wydobywa się z nich ciepło, dzięki któremu już po kilku godzinach pomieszczenie będzie suche.
Możesz także wykorzystać do osuszenia piwnicy osuszacze kondensacyjne, czyli urządzenia przypominające klimatyzację. Odznaczają się bardzo dużą wydajnością, ale jednocześnie zużywają mało energii, co dla gospodarstwa domowego w dzisiejszych czasach będzie niezwykle ważne.
Gdy piwnica zostanie dokładnie osuszona, można przystąpić do usunięcia zanieczyszczeń pokrywających tynk. Na ściany należy także nałożyć preparat pleśniobójczy. Dobrym pomysłem jest zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej w postaci płynnej folii oraz środka gruntującego. Wodoszczelny i elastyczny materiał bardzo dobrze zabezpieczy każdą powierzchnię przed wnikaniem wilgoci.
O czym jeszcze musisz pamiętać walcząc z wilgocią w piwnicy?
Podstawowym podejściem do wszystkich spraw związanych z budownictwem jest to, że lepiej zapobiegać niż remontować. Już na wczesnym etapie budowy warto zastosować zabezpieczenia, które są w stanie uchronić piwnicę przed zawilgoceniem. Możesz wykorzystać w tym celu wiele znanych preparatów, ale zadbać warto także o właściwy przepływ powietrza w pomieszczeniach. Warto także na bieżąco mieć pod kontrolą stan izolacji ścian, a dzięki temu wilgoć w piwnicy nie będzie Twoim zmartwieniem.