Czas ciąży to dla każdej kobiety jeden z najbardziej szczególnych okresów życia, który wymaga często od ciężarnej wielu zmian w jej dotychczasowym funkcjonowaniu. Są one oczywiście wywołane troską o płód, która powinna wyrażać się przede wszystkim w dbaniu przez matkę o prawidłowe działanie własnego organizmu. Ma to duże znaczenie również w okresie poporodowym, a więc w czasie, gdy ciało kobiety stopniowo powraca do stanu sprzed ciąży. Ogromną pomoc w tym aspekcie stanowi fizjoterapia uroginekologiczna.
Na czym polega fizjoterapia uroginekologiczna?
Ta relatywnie nowa, ale bardzo szybko rozwijająca się dziedzina rehabilitacji, jest oparta w głównej mierze na ćwiczeniach, które mają na celu eliminować nieprawidłowości, występujące w obrębie miednicy. Terapia taka kształtuje u pacjentek prawidłowe nawyki, dążące do utrzymania dobrej kondycji mięśni dna miednicy, co przekłada się na leczenie i zapobieganie dolegliwościom układu moczowo-płciowego.
Z jakimi problemami udać się do urofizjoterapeuty?
Diagnostyka i leczenie, ale także profilaktyka ewentualnych schorzeń – to wszystko leży w zakresie specjalisty, zajmującego się fizjoterapią uroginekologiczną. Główne dysfunkcje, w jakich pomoże fizjoterapeuta tej specjalności, to:
- nietrzymanie moczu,
- obniżenie narządów rodnych i odbytnicy,
- nietrzymanie gazów i stolca.
Jednak oprócz tych uciążliwych dolegliwości, fizjoterapia uroginekologiczna stanowi ważny element w etapie przygotowania ciała ciężarnej kobiety na moment porodu. Jest to istotny aspekt, ponieważ na podstawie analizy postawy pacjentki oraz doborze optymalnych aktywności, angażujących w odpowiedni sposób mięśnie, eliminuje się niedogodności, takie jak rwa kulszowa. Ponadto tego typu trening, oparty na odpowiednim oddychaniu, przygotowuje tkankę mięśniową na wysiłek, czekający ją w momencie rozwiązania.
Neutralizacja objawów ewentualnego rozejścia spojenia łonowego oraz profilaktyka rozejścia mięśnia prostego brzucha to również kwestie pozostające w zakresie działania fizjoterapii uroginekologicznej.
W jakim momencie skorzystać z pomocy specjalisty?
Drugi trymestr, a więc czas po etapie tzw. adaptacji, to odpowiedni moment na wdrożenie ćwiczeń rozluźniających mięśnie dna miednicy i krocza, które wpłyną na złagodzenie przebiegu porodu. Fizjoterapeuta może również zastosować kinesiotaping, a więc aplikację specjalnych taśm kinezjologicznych, odciążających odcinek lędźwiowy kręgosłupa i wspomagających właściwe ustawienie miednicy w ciąży.
Jednak niekiedy również po porodzie potrzebna będzie konsultacja z urofizjoterapeutą, na przykład w momencie wystąpienia dość częstej dolegliwości, jaką jest rozejście spojenia łonowego. Może się ono objawiać bólem, który wzmaga się przy wstawaniu lub podnoszeniu cięższych przedmiotów. W celu uśmierzenia bólu i wyleczeniu tej przypadłości istotne jest szybkie zgłoszenie się do lekarza i fizjoterapeuty uroginekologicznego.