Alkoholizm to jedno z najczęściej występujących w Polsce uzależnień. Osoby uzależnione od alkoholu często mają problemy zdrowotne, obniżone samopoczucie, nie potrafią zachować dobrych relacji z bliskimi. W skrajnych przypadkach popadają w konflikty z prawem. Nie da się ukryć, że alkoholizm dotyka wszystkich członków systemu rodzinnego, ponieważ najczęściej w rodzinach dotkniętych chorobą alkoholową rozwija się współuzależnienie.
Podstawowy mit związany z alkoholizmem
Podstawowy mit związany z alkoholizmem dotyczy tego, że od słabszych procentowo alkoholi nie można się uzależnić. Tymczasem, w uzależnieniu nie chodzi
o procentową zawartość alkoholu, lecz o to, jak często spożywa się mocniejsze trunki. Kiedy bowiem ktoś regularnie spożywa piwo, to tak naprawdę uzależnić może się bardzo szybko. Dlatego u osób, u których rozwija się problem alkoholowy, tak dużo mówi się o ograniczeniu picia alkoholu. Trzeba mieć świadomość, że alkohol nie rozwiąże naszych problemów. Naturalnie, okazjonalne wypicie alkoholu nie jest groźne. Natomiast, jeśli pijemy często to musimy mieć tę wiedzę, że równocześnie zwiększa się ryzyko choroby alkoholowej. Redukcja stresu, związana z piciem alkoholu jest chwilowa, a problemy zdrowotne mogą nam towarzyszyć już do końca życia. Nie mówiąc o pogorszeniu relacji z bliskimi.
Korzystanie z pomocy
Ryzyko alkoholizmu wzrasta, kiedy nie kontrolujemy picia i przebywamy w otoczeniu, w którym większość osób spożywa alkohole różnego rodzaju. Statystyki wskazują, że Polacy coraz częściej sięgają po alkohol. W związku z tym, należy zrobić wszystko, aby nie popaść w nałóg. O ile więc widzimy, że nasze picie nie jest bezpieczne to nie powinniśmy się bać skorzystania z fachowej pomocy. To sprawi, że będziemy w stanie kontrolować spożycie alkoholu. Wobec tego, musimy też przestać obawiać się prosić o pomoc. Rodzina, w której występuje problem alkoholowy powinna razem przejść przez terapię. Zwłaszcza, że niestety problemy ze spożyciem mają coraz młodsze osoby.