Zakładanie ogrodu rozpoczyna się od sporządzenia szczegółowego projektu, który pozwoli na zwizualizowanie założonego efektu i zoptymalizowanie działań. Kolejnym krokiem są prace ziemne polegające m.in. na zmianie ukształtowania terenu. Kolejne etapy obejmują zaplanowanie małej architektury ogrodu oraz dobór roślin.
Zakładanie ogrodu wiąże się z koniecznością szczegółowego zaplanowania jego zagospodarowania. Projekt aranżacji ogrodu powinien powstać wraz z projektem domu, aby całość ze sobą współgrała. Etapem poprzedzającym zakup i posadzenie roślin są prace ziemne oraz ułożenie w gruncie instalacji elektrycznej i nawadniającej.
Zakładanie ogrodu – po pierwsze planowanie
Zakładanie ogrodu należy rozpocząć od stworzenia dokładnego planu. Postępowanie zgodnie z założoną koncepcją stanowi gwarancję na powstanie pięknej i uporządkowanej przestrzeni. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że zaprojektowanie i wykonanie ogrodu przez profesjonalną firmę wiąże się z wysokimi kosztami. Średnia cena to 80-100 zł/m². Koszt obejmuje wstępną koncepcję, szczegółowy projekt wraz z wizualizacjami, zakup roślin i materiałów, a także wykonawstwo. Wskazane jest, aby plan ogrodu powstał równolegle z projektem domu. Przed zatrudnieniem profesjonalistów i rozpoczęciem prac zmierzających do aranżacji działki właściciel posesji powinien przygotować mapę geodezyjną terenu, która stanowi podstawę do utworzenia projektu.
Krok drugi – prace w terenie
Drugim krokiem przy zakładaniu ogrodu są prace w terenie. Przed posadzeniem roślin konieczne jest ułożenie w gruncie instalacji elektrycznej, która doprowadza prąd do lamp, a ponadto pozwala na podłączenie domofonu i różnego rodzaju sprzętu elektrycznego. Przy dużych ogrodach wskazana jest także instalacja nawadniająca. Instalacje zakłada się po zakończeniu robót ziemnych oraz przed utwardzeniem nawierzchni. Prace ziemne bardzo często wiążą się ze zmianą ukształtowania terenu. Wymagane jest zwykle wyrównanie działki, aby woda deszczowa spływała w odpowiednim kierunku. Na tym etapie powstają także różne urozmaicenia rzeźby terenu, np. dekoracyjne pagórki.
Krok trzeci – planowanie nawierzchni i małej architektury
Kolejnym krokiem zakładania ogrodu jest zaplanowanie nawierzchni i małej architektury. Podstawową zasadą na tym etapie jest zachowanie umiaru, aby różnego rodzaju utwardzone podjazdy, ścieżki, schody czy miejsce na grilla nie stały się dominującym nad zielenią elementem ogrodu. Ważną rolę odgrywa oświetlenie działki, które poprawi jej funkcjonalność.
Krok czwarty – dobór roślin
Ostatnim krokiem przy zakładaniu ogrodu jest dobór roślin. Ważnym elementem każdego ogrodu jest trawnik stanowiący tło dla roślin oraz miejsce relaksu. Podstawą kompozycji ogrodu powinny być drzewa lub większe krzewy. Należy unikać sadzenia wielu pojedynczych egzemplarzy roślin, które wywołują wrażenie chaosu. Zaleca się wybierać rośliny o różnej porze kwitnienia, w ten sposób ogród będzie atrakcyjny przez cały rok. Nie powinno w nim zabraknąć roślin, które nie tracą zimą liści. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie krzewów zimozielonych.