Wózki widłowe są podstawowym wyposażeniem magazynów i hal magazynowych. Bez mechanizacji załadunku, przeładunku i transportu wewnętrznego i zewnętrznego nie byłby możliwy transport i handel. Lawinowo wzrasta również liczba miejsc pracy, tak w Polsce, jak i w Unii Europejskiej, przeznaczona dla operatorów wózków widłowych.
Osoby chcące objąć takie stanowisko zobowiązane są do odbycia specjalistycznego kursu na operatora wózka widłowego, zakończonego – zdanym z pozytywnym wynikiem – egzaminem przed państwową komisją egzaminacyjną. Bez takich uprawnień pracodawca nie może zatrudnić operatora wózka widłowego.
Uprawnienia operatora wózka widłowego w Polsce – najnowsze, obowiązujące regulacje z 2018 roku
W dniu 9 stycznia 2018 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów regulujące zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przestrzeganych przez użytkowników wózków jezdniowych z napędem silnikowym. Rozporządzenie to weszło w życie w dniu 10 sierpnia 2018 roku i obowiązuje już w pełni. Reguluje ono zasady zdobywania uprawnień przez operatorów wózków widłowych chcących również pracować w magazynach i halach magazynowych na terenie Polski.
Obecnie operatorzy wózków widłowych nie muszą posiadać imiennego pozwolenia na posiadanie wózka widłowego, co oznacza właśnie, iż mogą oni zatrudniać się na stanowiskach operatorskich bez konieczności posiadania własnego sprzętu. Regulacja ta odpowiada na potrzeby polskiego rynku pracy. W przypadku magazynów i hal magazynowych jest to spore ułatwienie zarówno dla zleceniodawców, jak i zleceniobiorców, gdyż jeden wózek mogą na przykład użytkować różne osoby zatrudnione w systemie zmianowym.
Każdy operator wózka widłowego musi jednak teraz posiadać oficjalne uprawnienia państwowe, a więc kurs sfinalizowany zdanym egzaminem UDT. Osoby, które dotychczas pracowały bez takich uprawnień, muszą je pozyskać, a nowi pracownicy mogą zostać przyjęciu dopiero po uzyskaniu pełnej certyfikacji egzaminacyjnej w tym zakresie. Zmianie nie uległy wydane bezterminowo uprawnienia UDT. Obecnie imienne uprawnienia są wydawane na trzy lata, a po okresie tym konieczne jest ich odnawianie.
Zasada ta ma zabezpieczyć bezpieczeństwo i higienę pracy operatorów wózków widłowych, którzy w ten sposób poddawani są również okresowej kontroli zdolności do wykonywania zawodu.
Chcesz pracować jako operator wózka widłowego w magazynie? Jakie warunki musisz spełnić?
W świetle obowiązującego obecnie w Polsce prawa do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia mogą zostać dopuszczone osoby, które są pełnoletnie (ukończone obowiązkowo 18 lat), ukończyły kurs operatora wózka widłowego i zdały egzamin przed państwową komisją egzaminacyjną, którą wyznacza Urząd Dozoru Technicznego. Dodatkowe kwalifikacje zawodowe muszą natomiast zdobyć osoby obsługujące wózki zasilane butlą gazową oraz osoby mające w zakresie czynności służbowych wymianę tego typu butli.
W przypadku pracowników magazynów i hal magazynowych jednak nie jest to sytuacja powszechna, gdyż wózki widłowe obsługujące tego typu przestrzenie standardowo nie są wyposażane w butle gazowe. Zdarza się jednak, że pracownik magazynu używa takiego rodzaju wózka widłowego w pracach na placach i składach magazynowych na wolnym powietrzu i wówczas konieczne są dodatkowe kwalifikacje.
Mechaniczny napęd podnoszenia, który jest najpopularniejszym wyposażeniem wózka widłowego pracującego na terenie magazynu sprawia, że kurs i państwowy egzamin na operatora wózka widłowego musi odbyć każdy kandydat na pracownika magazynu mogącego w zakresie obowiązków służbowych wykonywać zadania przy użyciu wózka widłowego.