Zarówno właściciele działek mieszkalnych, jak i deweloperzy stawiający osiedla mieszkalne często borykają się z problemem zagospodarowania skarp. Nie zawsze można je usunąć – czy to ze względu na koszty, czy ograniczenia przestrzenne – a z kolei nieodpowiednie zabezpieczenie może w przyszłości doprowadzić do osuwania się ziemi. Jak zabezpieczyć skarpę przed osunięciem? Oto najczęściej stosowane rozwiązania.
Wbrew pozorom skarpa w ogrodzie wcale nie musi odbierać mu wartości estetycznej. Wręcz przeciwnie – obsadzona kwiatami czy roślinami, może prezentować się naprawdę malowniczo. Jednak takie rozwiązanie nie sprawdzi się w każdym przypadku – przy zbyt stromym uskoku należy zastosować wytrzymalsze rozwiązania. Jakie? Sposobów na zabezpieczenie skarpy jest wiele. Najpopularniejsze z nich to:
1. Pokrycie darnią
Łagodnie opadające skarpy (do około 30°) można pokryć trawą. Jest to najtańszy, ale jednocześnie najmniej skuteczny sposób. Należy uważać, bo nasiona mogą się łatwo wypłukiwać – warto więc rozważyć wykorzystanie trawy w rolkach. Dzięki temu nie tylko szybko uzyskamy zieloną murawę, ale również unikniemy brzydkich placków ziemi, które później trzeba będzie dosiewać. W przypadku skarpy pokrytej trawą trzeba dbać również o częste nawadnianie, by zieleń nie wyschła.
2. Pokrycie roślinami
Jeśli skarpa jest niezbyt wysoka, a przy tym o łagodnym nachyleniu, można po prostu obsadzić ją roślinami – najlepiej takimi o mocno rozrastających się korzeniach, które będą stabilizować podłoże. Wybierajmy jednak rośliny odporne na suszę – ziemia na skarpach wysycha znacznie szybciej niż ta na równym podłożu. Do roślin można dołożyć nieregularnych rozmiarów kamienie, częściowo zagłębione w ziemi – wzmocnią one podłoże, a przy tym dodadzą kwietnikowi uroku.
3. Kraty z betonu
Kraty z betonu są popularnym rozwiązaniem, jednak mają swoje wady – przede wszystkim są bardzo ciężkie i ich bezpieczny montaż wymaga pomocy profesjonalistów. Sprawdzą się lepiej na dużych, rozległych skarpach, na działkach prywatnych raczej nie znajdą zastosowania. Stosunkowo łatwo można ukryć je przed wzrokiem, przykrywając roślinnością, należy jednak pamiętać, by wybierać rośliny silnie ukorzeniające się – muszą one utrzymać ciężar betonu.
4. Ekokratka
Zabezpieczenie skarpy geokratą to stosunkowo nowy pomysł, dlatego nie jest jeszcze tak popularny, jak pozostałe – zupełnie niesłusznie, gdyż posiada sporo zalet.
Ekokratka jest znacznie lżejsza od tej betonowej, a przy tym wykonana z materiału pochodzącego z recyklingu. Odpowiednio ułożona na skarpie, stabilizuje grunt, nie blokując przy tym przepływu wody. W pozostawionych otworach można swobodnie sadzić krzewy i kwiaty czy też po prostu trawę. Stopniowo ekokratka obrasta roślinnością, dzięki czemu nie wpływa na estetykę otoczenia, a jednocześnie świetnie spełnia swoją funkcję stabilizacyjną – mówi ekspert z geoPRODUCT.
5. Murek oporowy w skarpie
Zabezpieczenie stromej skarpy można wykonać za pomocą murków oporowych. Mogą one być wykonane z betonu, kamieni, cegieł, drewna czy bali. W ten sposób dzielimy skarpę na niewielkie tarasy, które można obsadzić roślinami czy też trawą. Murki nieprzekraczające wysokości około 1,2 m możemy postawić samodzielnie – wyższe konstrukcje lepiej jednak zlecić profesjonalistom.
Skarpa na działce czy w ogrodzie wcale nie musi stanowić niezagospodarowanej przestrzeni – przy odrobinie wysiłku i wyobraźni może zamienić się w przepiękny kwietnik czy skalniak. Kluczem jednak będzie tutaj dobranie rozwiązania odpowiedniego do indywidualnych potrzeb – tak aby w przyszłości uniknąć problemów związanych z podmywaniem terenu.