Źle wykonana podłoga potrafi uprzykrzyć funkcjonowanie w domu oraz wpływa na problemy z jej późniejszym wykończeniem płytkami czy panelami. Jakie błędy najczęściej pojawiają się przy wylewaniu podłóg?
Nie stosowanie się do zaleceń producenta
Warto czytać informacje zawarte w opisie produktu. Beton betonowi nierówny: jego właściwości mogą różnić się znacząco w zależności od producenta. Na opakowaniu lub na stronie dystrybutora powinny się znaleźć wszystkie informacje o zaprawie: czas schnięcia, zalecany sposób wykonania posadzki z jej pomocą, szczegółowy skład chemiczny.
Niewłaściwa konsystencja zaprawy
Beton zastyga szybko, dlatego zmodyfikowanie jego gęstości podczas wylewania podłóg jest praktycznie niemożliwe. Skład zaprawy należy więc dokładnie przemyśleć zawczasu. Do podkładu podłogowego – jastrychu cementowego – najlepiej nadaje się mieszanka o ziarnistej, wilgotnej, przypominającej ziemię konsystencji. Do warstw nawierzchnchi posadzki wybiera się z kolei gładką, jednolitą zaprawę. Należy też obliczyć gęstość materiału potrzebnego do wykonania posadzki na danej powierzchni.
Zbyt szybkie wykonanie posadzki
Pośpiech przy wylewaniu podłóg może skończyć się posadzką przypominającą raczej wyboiste klepisko niż fundament komfortowego domu. Beton potrzebuje około miesiąca czasu, żeby dostatecznie wyschnąć. Wykonanie podłogi to zajęcie wymagające skupienia, koncentracji i cierpliwości. Jeśli następną warstwę położymy zbyt szybko, zaprawa może zmienić swoje położenie.
Wylewanie podłóg bezpośrednio na ziemię urodzajną
Humus, czyli naturalna gleba, musi zostać usunięty z powierzchni, na której będziemy stawiać najniższą warstwę zaprawy. Ziemia urodzajna nie nadaje się na podkład pod zaprawę: substancje organiczne ulegają naturalnym procesom rozkładowym, co niszczy posadzkę. Dlatego przed wylaniem podłogi fundamenty należy oczyścić z gleby do zera.
Zapominanie o hydroizolacji
To niezwykle ważny etap wykonania podłóg, którego nie należy bagatelizować. Jeśli hydroizolacja zostanie zamontowana nieporządnie lub, co gorsza, całkowicie pominięta, to posadzka zacznie się psuć bardzo szybko. Podłogę trzeba nie tylko ocieplić, ale i zabezpieczyć przed wilgocią, na którą podatne jest wiele składających się na nią warstw i składników, np. gips. W tym celu używa się najczęściej płynnej folii lub papy asfaltowej.
Wykonanie podłogi bez otworów dylatacyjnych
Objętość podłogi zmienia się z jej wiekiem: zaprawa pod wpływem różnych czynników kurczy się lub pęcznieje. By nie dopuścić do późniejszych pęknięć i kruszenia, podczas wykonania posadzki trzeba pamiętać o rozmieszczeniu w równych odstępach małych, 2-3 centymetrowych otworów w ścianie tuż nad podłogą. Szczeliny umożliwiają pracę podłogi i zabezpieczają przed nieestetycznym pękaniem.