Każdy chce się czuć bezpiecznie w swoim domu, dlatego na wiele sposobów staramy się sprawić, by nie było ono zagrożone. Z tego powodu decydujemy się m.in. na montaż kamer czy kompleksowych systemów alarmowych. Niestety wiele osób zapomina o tzw. cichym zabójcy, któremu niestraszny jest monitoring czy systemy alarmowe. Mowa oczywiście o tlenku węgla, zwanym potocznie czadem. Jest to gaz bezbarwny, bezwonny, bezsmakowy oraz silnie trujący. W warunkach domowych powstaje wskutek niepełnego spalania się ropy, węgla, nafty, benzyny, oleju, propanu i innych paliw stałych oraz płynnych. Źródłami tlenku węgla w domach i mieszkaniach są przede wszystkim kuchenki gazowe, kominki, pożary, kotły węglowe czy pracujący silnik samochodu.
Jak czad oddziałuje na ludzki organizm?
Tlenek węgla dostaje się do organizmu poprzez drogi oddechowe i trafia do płuc, powodując szybkie wiązanie się z hemoglobiną. Powstały w organizmie związek jest nazywany karboksyhemoglobiną. Jest on niezdolny do przenoszenia tlenu z płuc do innych komórek organizmu, co prowadzi do zaburzenia procesu oddychania i niedotlenienia organizmu. Niestety może to skutkować trwałym kalectwem, a nawet śmiercią.
Czy da się temu zapobiec?
Aby zapobiec takiej sytuacji, warto zaopatrzyć się w czujnik czadu i gazu, który w razie zagrożenia zaalarmuje domowników o ulatniającym się gazie. Zgodnie z polityką obowiązującą w naszym kraju, każdy czujnik czadu dopuszczony do sprzedaży został zbadany w specjalnym laboratorium, gdzie przetestowano jego wydajność i funkcjonalność. Dzięki temu użytkownik zyskuje absolutną pewność, że urządzenie będzie działało poprawnie.
Czujnik czadu i gazu należy zamontować w pomieszczeniu, w którym istnieje realne zagrożenie związane z ulatnianiem się czadu (np. kuchnia czy kotłownia). Wybierając miejsce montażu, należy również uwzględnić to, czy alarm dźwiękowy będzie odpowiednio słyszalny z innych pomieszczeń w budynku. Czujnik czadu i gazu nie powinien być instalowany w miejscach, w których występuje duży ruch powietrza (np. przy kratkach wentylacyjnych, drzwiach czy oknach). Nie należy ich montować także w miejscach zasłoniętych przez jakieś przedmioty czy w pobliżu aerozolowych odświeżaczy powietrza. Moduł tego typu nie powinien być również narażony na nadmierną ilość kurzu, tłuszczu czy chemii domowej (np. bezpośrednio nad kuchenką gazową), gdyż może mieć to wpływ na odczyty.
Czy sam czujnik czadu będzie wystarczający?
Jeśli domownicy nie będą potrafili odpowiednio zareagować w razie ulatniania się tlenku węgla, alarm odegra jedynie swoją rolę dotyczącą zaalarmowania o ulatniającym się czadzie. Z tego względu warto poznać zasady prawidłowego reagowania w przypadku ulatniania się czadu. Jeśli jednak jeden z domowników lub ich gości się zaczadzi, konieczne będzie otwarcie wszystkich okien i drzwi (dostęp świeżego powietrza) i przeniesienie poszkodowanego w bezpieczne miejsce. W przypadku braku funkcji życiowych niezwłocznie należy rozpocząć akcję reanimacyjną (sztuczne oddychanie oraz masaż serca), a następnie zawiadomić pogotowie ratunkowe.
Tlenek węgla to bardzo niebezpieczna substancja, która może pozbawić nie tylko zdrowia, ale też życia. Na szczęście czujnik czadu i gazu skutecznie zaalarmuje mieszkańców o ewentualnym niebezpieczeństwie i umożliwi właściwą reakcję w odpowiednim czasie.