Drogi modułowe z betonu, ale też innych lekkich i jednocześnie wytrzymałych materiałów to rozwiązanie sprawdzające się na placach budowy, ale też przy zabezpieczaniu imprez masowych i do ochrony sprzętu budowlanego przed osadzeniem w podmokłym gruncie.
Z jakich materiałów powstają modułowe drogi tymczasowe?
Najpopularniejsze materiały wykorzystywane do tworzenia tymczasowych dróg modułowych to beton, drewno, aluminium. W wypożyczalniach spotyka się również nowoczesne, bardzo lekkie kompozyty umożliwiające wygenerowanie oszczędności na transporcie. Gotowe płyty wykorzystuje się wiele razy, w zależności od oczekiwań projektowych. Sprawne przenoszenie dróg modułowych to szansa na szybsze zakończenie robót w trudniejszych warunkach. Drogi modułowe wzmacniają grunt. Zapewniają płynny dojazd na miejsce inwestycji. Często wytyczają ścieżki na eventach masowych i wytrzymują bardzo duże obciążenia eksploatacyjne.
Lekkie materiały zapewniają przewagę, ale nie należy wykluczać innych technologii
Po wyborze materiału warto skupić się na systemie montażu drogi tymczasowej. Płyty betonowe sprawiają najwięcej problemów, ponieważ wymagają zastosowania hydraulicznego dźwigu samochodowego (HDS) z opieką wykwalifikowanego operatora. To niestety podnosi koszty. Drogi modułowe z kompozytów układają pracownicy, bez potrzeby angażowania ciężkiego sprzętu. Im lżejsze materiały, tym lepiej dla optymalizacji finansowej inwestycji. Oczywiście płyty powinny spełniać wysokie standardy ochrony przeciwko zmiennym warunkom atmosferycznym. Przed instalacją inwestor musi się upewnić, czy powierzchnia przetrwa większe opady i nie zapadnie się w ramach standardowej eksploatacji.
Dlaczego drogi modułowe to jakościowe rozwiązanie?
- w razie uszkodzenia jednej płyty wystarczy szybka wymiana na nową,
- uniwersalne zastosowanie w przemyśle, branży budowlanej, przy organizacji wydarzeń masowych, do ochrony maszyn na podmokłych terenach,
- wielokrotne, szybkie użycie i trwałość płyt na długie lata lub po prostu wykorzystanie usług wynajmu,
- wiele materiałów do wyboru od ciężkiego betonu po bardzo lekkie kompozyty, aluminium, drewno,
- różne kształty nawierzchni pozwalają na lepsze dopasowanie do potrzeb inwestycji,
- łatwe łączenia, przy lekkich płytach wystarczy udział pracowników, a nie ciężkiego sprzętu.
Klasyczne wykorzystanie
Prawidłowy demontaż tymczasowych płyt nie wpływa negatywnie na stan terenu. Z tego powodu to narzędzie często wykorzystywane na posesjach w trakcie budowy. Niektóre przedsiębiorstwa produkcyjne decydują się na wytyczenie dróg modułowych w celu ułatwienia dojazdu pracownikom albo maszynom. Jeden z ważnych czynników wyboru płyt to szerokość zapewniająca właściwe rozłożenie obciążeń pojazdów.
Zakup nie jest konieczny, wystarczy wynajem
Drogi modułowe to ciekawe i bardzo skuteczne rozwiązanie stosowane elastycznie tam, gdzie potrzeba wyznaczenia szybkiej komunikacji dla cięższego sprzętu. Wystarczy konkurencyjny cenowo wynajem, żeby wykorzystać wszystkie zalety rozwiązania.