Opryszczka jest powodowana przez wirus Herpes simplex virus (w skrócie HSV). Nazywana jest również zimnem lub febrą, a objawia się zmianami skórnymi (najczęściej w okolicy ust) w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Warto zapobiegać powstawaniu opryszczki nie tylko ze względu na problemy estetyczne, ale też na towarzyszący im ból, świąd i pieczenie, które powodują nieustanny dyskomfort. Dlatego najlepiej zapoznać się z faktami i mitami na temat tej choroby.
FAKT: Opryszczki nie da się całkowicie wyleczyć
Niestety, wirus HSV odpowiedzialny za opryszczkę po zarażeniu pozostaje już w naszym organizmie, co tłumaczy częste nawroty opryszczki w momencie obniżenia się odporności organizmu. Przez resztę czasu wirus pozostaje uśpiony. Dotychczas nie udało się opracować leku, który całkowicie wyeliminowałby HSV z zarażonego uprzednio organizmu. Można więc stosować jedynie leki o charakterze objawowym – przede wszystkim maści punktowe i tabletki.
MIT: Domowe sposoby walki z opryszczką są najskuteczniejsze
Najpopularniejsze z domowych sposobów to okłady z czosnku, polewanie opryszczki octem czy smarowanie jej pastą do zębów. Stosowanie takich metod daje iluzję prawidłowego działania, gdyż odczuwane pieczenie nie świadczy o tym, że zmiana skórna się goi. W rzeczywistości stosując domowe sposoby, możemy tylko podrażnić zmiany chorobowe.
FAKT: Z opryszczką lepiej zgłosić się do lekarza
Niektórzy lekceważą opryszczkę i uważają, że nie warto specjalnie umawiać się na konsultację lekarską z tak drobnym problemem. Tymczasem jeśli zgłosimy się do lekarza niedługo po tym, gdy odczujemy pierwsze objawy opryszczki (np. zauważymy zaczerwienienie na wardze lub drobne pęcherzyki), istnieje szansa na to, że rozwój zmian skórnych zostanie zahamowany. Lekarz prawdopodobnie zaleci bowiem odpowiednie leki przeciwwirusowe. W tym przypadku najlepiej wybrać sprawdzoną i renomowaną klinikę dermatologiczną.
FAKT: Opryszczka pojawia się nie tylko na ustach
Zmiany skórne wywołane opryszczką to nie tylko problemy estetyczne dotyczące okolicy ust. Wirus HSV występuje w dwóch wariantach: HSV 1 jest odpowiedzialny za powstawanie opryszczki wargowej, a HSV 2 wywołuje opryszczkę w okolicy miejsc intymnych. Jeśli chodzi o HSV 2, do zarażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny.
MIT: Opryszczka to nie choroba
Chociaż wiele osób myśli, że opryszczka to jedynie problem estetyczny, w rzeczywistości jest to choroba zakaźna, której nie warto bagatelizować, gdyż nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań. Należy uważać również, aby nie przenieść wirusa z ust na inne części ciała, np. oczy, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia rogówki.
MIT: Opryszczką zaraża się tylko przez pocałunek
Tak naprawdę wirus HSV 1 może zostać przeniesiony na różne sposoby. Pocałunek, czyli bezpośredni kontakt z miejscem zainfekowanym u drugiej osoby, to tylko jedna z możliwości. Wirus możne znajdować się na różnych przedmiotach używanych przez zarażoną osobę, np. na sztućcach czy ręczniku. Jeżeli osoba z naszego bliskiego otoczenia ma skłonność do opryszczki, warto szczególnie zadbać o higienę rąk.
Wirus HSV 1, powodujący opryszczkę wargową, przenoszony jest drogą kropelkową. Jednorazowe zarażenie wspomnianym wirusem sprawia, że jesteśmy jego nosicielami do końca życia. Odpowiednie lekarstwa są jedynym w pełni skutecznym i bezpiecznym sposobem walki z opryszczką, dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów warto udać się na konsultację w klinice dermatologicznej.