Ze względu na swoje powszechne zastosowanie drewno jest głównym materiałem konstrukcyjnym występującym w naszych ogrodach. Architektura drewniana przyjmuje różne postaci, od elementów dekoracyjnych takich jak płoty, kratki i pergole, do użytkowych, jak meble ogrodowe, tarasy, werandy, czy też altany. Jednakże drewno, ze względu na panujący w naszym kraju klimat, wymaga odpowiednich środków do ochrony i pielęgnacji, zwłaszcza na zewnątrz, gdzie jest narażone na szereg czynników mogących doprowadzić do jego uszkodzenia bądź zniszczenia. Aby cieszyć się architekturą drewnianą przez lata, trzeba mądrze wybrać gatunek drewna pod planowaną konstrukcję, odpowiednio zabezpieczyć go przed warunkami pogodowymi, a także należycie je pielęgnować w zależności od pory roku.
Dlaczego należy zabezpieczyć drewno?
Jeśli nie kupiliśmy produktu fabrycznie zabezpieczonego, tylko budujemy coś z surowego drewna, trzeba będzie je koniecznie zaimpregnować. Impregnacja pozwala chronić drewniane powierzchnie przed szkodliwymi czynnikami oraz wydłużyć żywotność materiału, tym samym podtrzymując jego wygląd. Zwykło się mawiać, że największym wrogiem drewna jest woda i wilgoć, i również w tym przypadku jest to prawda, jednakże drewno ogrodowe narażone jest na szereg innych niebezpieczeństw niż choćby drewniana podłoga w naszym mieszkaniu. Są to następujące czynniki:
- Promieniowanie UV – sprawia, że drewno szarzeje.
- Uszkodzenia mechaniczne – naruszają strukturę drewna, ułatwiają wnikanie w powstałe szczeliny grzybów i pleśni.
- Grzyby – przyciągają owady, sprawią że drewno puchnie i wygląda nieestetycznie, a do tego mogą zagrażać zdrowiu ludzi.
- Owady – najczęściej korniki, drążą korytarze, naruszając strukturę drewna i osłabiają jego wytrzymałość; mogą także podnosić jego wilgotność.
- Ogień – zagraża nie tylko dobremu stanowi architektury drewnianej, ale również zdrowiu i życiu mieszkańców.
Jakie środki stosować do zabezpieczenia?
Wybór odpowiedniego środka do zabezpieczenia drewna ogrodowego będzie w dużej mierze uzależniony od naszych potrzeb i efektu, jaki będziemy chcieli uzyskać. W tej kwestii również rodzaj drewna, którego użytego do konstrukcji będzie miał znaczenie. Na rynku znajdziemy środki zabezpieczające, które możemy podzielić na następujące kategorie:
- Impregnaty – zapobiegają rozwojowi pleśni, grzybów oraz zagnieżdżaniu się owadów. Zabezpieczają także przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Mogą być stosowane do zabezpieczania, jak i do leczenia zainfekowanego już drewna. Dodatkowo pochłaniają promieniowanie UV, dzięki czemu chronią drewno przed szarzeniem.
- Lakiery – tworzą twardą powłokę zewnętrzną oraz chronią przed szarzeniem. Jednakże poprzez szpary czy łączenia woda może dostawać się pod warstwę ochronną, co może doprowadzić do jej pękania lub łuszczenia, a to z kolei do rozwoju grzybów, bądź wysuszania i pękania drewna.
- Oleje – wnikają w drewno i zabezpieczają je od środka przed wchłanianiem wilgoci. Chronią także przed działaniem promieni słonecznych, niestety proces olejowania musi być powtarzany przed każdym sezonem.
- Lakierobejce – tworzą na powierzchni mocną, połyskliwą powłokę, zabezpieczającą przed wilgocią, a dzięki zawartym pigmentom również przed szkodliwym działaniem promieni UV. Jest najlepszym rozwiązaniem dla drewna narażonego na czynniki atmosferyczne. Jednakże lakierobejce nie zabezpieczają drewna przed chorobami i szkodnikami.
Czym się kierować wybierając drewno do ogrodu?
Wybór rodzaju drewna będzie zawsze podyktowany naszymi preferencjami estetycznymi i ceną. Z rodzimych i najbardziej odpornych gatunków drewna najczęściej wykorzystuje się świerk, a także modrzew. Dużo lepiej w ogrodzie będzie sprawdzać się jednak drewno egzotyczne, które dzięki większej zawartości naturalnych olejków o wiele lepiej znosi wilgoć i kontakt z wodą. W stosunku do krajowych gatunków jest także o wiele twardsze, przez co świetnie będzie sprawdzać się we wszelkich konstrukcjach częstego użytku, bądź tych najbardziej narażonych na uszkodzenia mechaniczne.
Bez względu na wybór rodzaju drewna wciąż bardzo istotna pozostaje kwestia jego konserwacji i utrzymania w należytym zdrowiu i porządku. Na rynku dostępny jest szereg środków czyszczących lub pielęgnacyjnych, pozwalających na utrzymania dobrego stanu drewna. Ponadto nie należy zapominać o preparatach usuwających zielony nalot czy zachowujących kolor drewna, środkach chroniących przed szkodnikami bądź specyfików zapobiegających szarzeniu.
Źródło: https://dlapodlogi.pl