Głównym zadaniem osoby zatrudnionej w dziale HR jest kierowanie ścieżką kariery pracowników zatrudnionych w danej firmie oraz zarządzanie istniejącymi zasobami ludzkimi. Taki departament istnieje w każdej większej firmie. Specjalista do spraw HR może również prowadzić własną działalność i wykonywać zadania z zakresu kadr na zlecenie poszczególnych przedsiębiorców, świadcząc usługi w outsourcingu.
Jakie zadania ma HR-owiec?
Wielu z nas uważa, że HR-owiec zajmuje się wyłącznie rekrutacją pracowników na konkretne stanowiska. Oczywiście, jest to część pracy specjalisty do spraw kadr. Nie zapomnijmy jednak o tym, że osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się sprawami kadrowo-płacowymi, sporządzaniem i pilnowaniem harmonogramu urlopów, sprawami administracyjnymi oraz działaniami, które mają na celu utrzymanie dobrych relacji między pracownikami w firmie. Choć może wydawać się to zaskakujące, do zadań HR-owca należy również motywowanie pracowników. Jest on niejako pośrednikiem między szefostwem a pracownikami. Specjalista do spraw HR zajmuje się doborem benefitów i bada potrzeby pracownicze w różnych zakresach. Dokonuje też szczegółowej oceny pracowników.
Pracownik działu HR ma i mniej przyjemne obowiązki zawodowe, takie jak zwalnianie pracowników oraz dyscyplinowanie ich. Do zakresu działań wykonywanych przez pracownika kadr należy również często przeprowadzanie szkoleń oraz wyszukiwanie specjalistycznych kursów dla poszczególnych pracowników.
Jak zostać specjalistą do spraw HR?
Specjaliści ds. HR to najczęściej absolwenci studiów z obszaru nauk humanistycznych. Część pracowników zostaje zatrudnionych przede wszystkim ze względu na znajomość języków obcych. Jeśli pracujesz jako rekruter albo pracownik działu szkoleń, możesz rozważyć podjęcie dodatkowych kursów doszkalających albo studiów podyplomowych z doradztwa zawodowego. To również doskonała propozycja dla tych, którzy chcieliby pracować na tym stanowisku, ale nie posiadają odpowiednich kwalifikacji lub doświadczenia. Jakie obszary możesz zgłębić w trakcie takich studiów podyplomowych?
- Podstawy doradztwa zawodowego i aspekty prawne związane z wykonywaniem zawodu HR-owca,
- Zasady prawa pracy i regulacje prawne,
- Zawodoznawstwo i jego interdyscyplinarny charakter,
- Doradztwo dla osób niepełnosprawnych,
- Metody oraz narzędzia pracy doradcy zawodowego,
- Planowanie karier pracowników,
- Kształcenie umiejętności komunikacyjnych doradcy zawodowego,
- Trening osobisty,
- Psychologiczne podstawy wyboru zawodu,
- Rynek pracy a wspieranie postaw przedsiębiorczości,
- Pośrednictwo pracy.
Istotne jest również to, że program studiów podyplomowych z zakresu doradztwa zawodowego przygotowuje słuchaczy do praktyki indywidualnej, jak i grupowej. Dostosowany jest w ten sposób, aby przyszły doradca potrafił pracować z różnymi klientami, takimi jak na przykład:
- osoby młode poszukujące swojej drogi zawodowej,
- osoby dorosłe chcące rozwijać swoje kompetencje i umiejętności oraz zmieniające swoje kwalifikacje zawodowe,
- osoby bezrobotne aktywnie poszukujące zatrudnienia.
Praca w dziale HR to ciągłe przebywanie z ludźmi, ale i ocenianie ich zaangażowania oraz predyspozycji do pozostania na danym stanowisku w firmie. Jest to zawód bez wątpienia ciekawy oraz przyszłościowy. Już dziś przeglądając oferty pracy widzimy, jak wiele jest tych skierowanych do przyszłych rekruterów czy pracowników działów szkoleń. Podjęcie studiów podyplomowych w zakresie doradztwa zawodowego może otworzyć furtkę do rozwoju ciekawej i satysfakcjonującej kariery.
Inspirowane: wsr.edu.pl – ratownik medyczny kurs