Masz ubytek słuchu? Nie lekceważ tego problemu! Brak reakcji naraża Cię na poważne skutki zdrowotne!
Nie lekceważ problemów ze słuchem
Słyszenie jest niezwykle ważną częścią ludzkiego życia. Jest tym, co łączy ludzi, pozwala na swobodną komunikację. Utrata słuchu jest poważnym problemem, który może odizolować Cię od świata, który dotychczas był dla Ciebie tak bliski. Nie usłyszysz już głosu bliskiej osoby, nie posłuchasz ulubionej piosenki, oglądanie filmów będzie polegało głównie na czytaniu napisów i obserwacji tego, co dzieje się na ekranie. Taka zmiana w Twoim życiu może być początkiem także innego poważnego problemu, jakim jest depresja.
Chroń zarówno swój narząd słuchu, jak i dbaj o zdrowie psychiczne. Dzięki profilaktyce jesteś w stanie to zrobić. Gdy zauważysz u siebie pierwsze symptomy pogarszania się słuchu, od razu zapisz się na wizytę u laryngologa. Sprawdzi on, czy z Twoim słuchem jest wszystko w porządku. Zaleci odpowiednią pielęgnację przewodu słuchowego, być może zapisze leki, jeżeli stwierdzone zostaną dodatkowe uszkodzenia. Podstawą są badanie, właściwa higiena i profilaktyka.
Im szybciej podejmiesz działanie, tym szybkiej i skuteczniej zatrzymasz negatywne skutki rozwijających się problemów ze słuchem. Z badań naukowych wynika, że problemy ze słuchem w znaczący sposób wpływają także na zdolności społeczne, poznawcze oraz psychologiczne. Problemy ze słuchem lub jego całkowita utrata prowadzą do izolacji, depresji, a także ograniczenia zdolności poznawczych.
Jak dbać o narząd słuchu?
Pacjenci bardzo często bagatelizują pogarszający się stan słuchu. Są czynniki, które znacząco zwiększają ryzyko niedosłuchu.
Unikaj długotrwałego przebywania w hałasie, nie słuchaj głośnej muzyki, szczególnie na słuchawkach dousznych. Nie używaj patyczków do czyszczenia uszu, a jedynie środków zmiękczających woskowinę.
Najważniejszym zadaniem w dbaniu o narząd słuchu jest jednak profilaktyka. Regularne wizyty u laryngologa są niezbędne, jeżeli w prawidłowy sposób chcesz zadbać o swój słuch.
Leczenie niedosłuchu u dorosłych
Jest wiele skutecznych sposobów, z których możesz skorzystać, aby przywrócić sprawność aparatu słuchu lub ją poprawić. Jeżeli podejrzewasz, że cierpisz na niedosłuch, natychmiast zapisz się na wizytę do laryngologa. Nie ma na co czekać!
Po czym poznasz, że wymagasz leczenia?
- Często prosisz o powtórzenie słowa lub całego zdania.
- Masz trudności z prowadzeniem rozmów przez telefon.
- Głośność telewizora, który oglądasz przeszkadza innym.
- Występują szumy lub dzwonienie w uszach.
- Rozmowy w głośnym otoczeniu są dla Ciebie dużą trudnością.
Niedosłuch jest dobrze znaną i przebadaną chorobą, dlatego możesz liczyć na fachową opiekę. Podstawowym zabiegiem, z którego możesz skorzystać jest rehabilitacja słuchu. Jej zakres zależy od typu ubytku, twojego stylu życia, potrzeb komunikacyjnych. Lekarz może zalecić także stosowanie kropli do uszu, które wyleczą rozwijającą się infekcję lub udrożnią przewód słuchowy.