Żylaki nóg dotykają nawet co czwartej dorosłej osoby. Nie wolno ich lekceważyć, jest to bowiem nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim oznaka, że coś złego dzieje się z organizmem. Czym tak naprawdę są żylaki nóg i jak najskuteczniej można się ich pozbyć?
Żylaki – czym one są?
Przypadłość ta charakteryzuje się występowaniem na kończynach dolnych powiększonych, opuchniętych żył. W większości przypadków mają one kolor ciemnofioletowy albo niebieski, mogą być one wypukłe lub poskręcane. Często powodują one nie tylko opuchliznę nóg, ale także ich ból i uczucie zmęczenia.
Można wyróżnić wśród żylaków następujące ich rodzaje:
- żylaki głównych pni żylnych – najczęściej występują na tylnej powierzchni łydki albo na przyśrodkowej powierzchni kończyny. To najczęściej występujące żylaki nóg. Powodują one ból, uczucie ciężkości nóg i przewlekłą niewydolność żylną,
- żylaki siatkowe – stanowią defekt kosmetyczny, ale nie są przy tym bolesne i rzadko powodują obrzęk,
- pajączki naczyniowe – poszerzone żyłki płytko położone w skórze, również stanowią defekt kosmetyczny, ponieważ praktycznie nigdy nie wywołują bólu.
Przyczyny występowania żylaków
Przyczyną pojawienia się żylaków mogą być dziedziczne skłonności do tej dolegliwości. Może się do nich przyczynić jednak również styl życia sprzyjający obniżeniu sprawności naczyń żylnych. Czynnikami, które mogą wpływać na pogorszenie kondycji żył, są:
- brak ruchu,
- siedzący tryb życia,
- złe nawyki żywieniowe,
- przebyte zapalenie żył głębokich,
- przebyta kuracja hormonalna,
- często korzystanie z sauny,
- częste gorące kąpiele,
- otyłość,
- płaskostopie,
- wady postawy.
Czynnikami zwiększającymi ryzyko występowania opuchlizny żył są też podeszły wiek, płeć żeńska, wykonywanie w pozycji stojącej ciężkiej pracy fizycznej, przyjmowanie doustnie środków antykoncepcyjnych, a także wysoki wzrost.
Sposoby leczenia żylaków
Wybór sposobu leczenia tej dolegliwości zależy od stopnia zaawansowania choroby. Wśród metod radzenia sobie z opisywaną przypadłością wymienić można: zachowawczą, farmakologiczną oraz operacyjną.
Leczenie zachowawcze polega na przestrzeganiu ogólnych zaleceń, a także na używaniu specjalnych kremów i maści, które zmniejszają obrzęki i uczucie ciężkości nóg. Bardzo pomocne jest także częste stosowanie masaży i nienoszenie obcisłej odzieży, gdyż utrudnia ona odpływ krwi z kończyn dolnych. Warto również nosić specjalne pończochy, rajstopy i podkolanówki przeciw żylakom. Uciskowe pończochy nie tylko obniżają ciśnienie w układzie żył powierzchniowych, ale także zapobiegają zaleganiu w nich krwi oraz zapobiegają negatywnym zmianom w mikrokrążeniu. Prawidłowo dobraną uciskową pończochę rozpoznać można po tym, że wywiera największy ucisk na wysokości stawu skokowego, natomiast malejący stopniowo w górę. Wśród profilaktycznych metod zapobiegania żylakom wymienić można również częste i regularnie trzymanie nóg w górze, które umożliwia odpływ krwi z kończyn dolnych.
Żylaki nóg można leczyć również za pomocą zabiegów, które wykonywane są po konsultacji z lekarzem, najczęściej zakończonej analizą USG. Najczęściej spotykanym zabiegiem jest skleroterapia, czyli wstrzyknięcie związku chemicznego do światła żyły, co z kolei powoduje kontrolowany odczyn ze strony ściany naczynia. Końcowym efektem jest zarośnięcie żyły.
Pajączki można usuwać także za pomocą nowoczesnej metody, jaką jest leczenie laserowe. Zabieg taki opiera się na wprowadzeniu do wnętrza chorej żyły specjalnego światłowodu. Jego zamknięcie następuje poprzez rozgrzanie ścian naczynia energią laserowego promieniowania. Przebieg całej procedury kontrolowany jest za pomocą aparatury USG. To rozwiązanie pozwala na zachowanie funkcji wszystkich zdrowych żył przy jednoczesnym wyłączeniu tylko chorego fragmentu naczynia.
Żylaki nóg można leczyć również farmakologicznie. Ta metoda polega na przyjmowaniu leków, wśród których znajdować się mogą też te dostępne bez recepty, jak ziołowe wyciągi z nasion kasztanowca zwyczajnego i nostrzyka lekarskiego lub ekstrakty z pestek winogron i z winorośli. Podstawowymi składnikami tabletek na żylaki nóg są diosmina albo hesperydyna, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i ściągające. Leki te uszczelniają ściany naczyń żylnych, zmniejszają ich kruchość i poprawiają przepływ krwi.
Miejscowe leczenie żylaków można przeprowadzić również przy użyciu żeli z heparyną. Tabletki zawierające wysoką zawartość dobezylanu wapnia dostępne są najczęściej wyłącznie za receptą lekarza. Ziołowe żele czy maści można jednak dostać bez recepty.