Każdy rodzic marzy o tym, żeby jego dziecku w życiu wiodło się jak najlepiej. Wierzymy, że dzięki dobremu wykształceniu będzie mogło zajść bardzo wysoko, zrobić karierę i żyć spokojnie i dostatnio. A jeśli nauka nie przychodzi łatwo? I zamiast samych świetnych stopni co chwilę pojawiają się te gorsze? Zanim ktoś uzna, że dziecko jest leniwe i nieskore do nauki, warto poszukać przyczyny takiej sytuacji.
Rozmawiaj z dzieckiem
Rozmowa ze swoją pociechą może przynieść największe efekty. Nie chodzi o to, żeby karcić pociechę za każdą gorszą ocenę, ale żeby wiedzieć, dlaczego tak się stało. Czy dziecko po raz kolejny po prostu zapomniało albo nie chciało zrobić zadania domowego? A może ma problemy z kolegami i koleżankami w szkole? Może nauczyciel faworyzuje niektórych uczniów, a na pozostałych patrzy z góry? Może też po prostu dziecko nie jest mistrzem matematyki i rzeczywiście nauka tego przedmiotu przychodzi mu z problemami, ale za to drzemie w nim ogromny potencjał artystyczny i świetnie realizuje się na innych polach?
Dokładna obserwacja dziecka, rozmowa o jego trudnościach, ale i o zainteresowaniach mogą pomóc wypracować korzystne rozwiązanie. Warto pamiętać, że każdy z nas ma inne predyspozycje, co nie znaczy, że należy bagatelizować problemy związane z przyswajaniem poszczególnych zagadnień szkolnych.
Jeśli jest taka potrzeba – skonsultuj się ze specjalistą
Problemy z nauką mogą wynikać także z nieco bardziej złożonych kwestii, również zdrowotnych. Może się zdarzyć, że dziecko – pomimo szczerych chęci i zaangażowania – nie będzie potrafiło z różnych względów przyswoić nauki na odpowiednim poziomie. Pewne trudności powinien wyłapać rodzic, niektóre może zasugerować nauczyciel – po obserwacji tego, jak dziecko zachowuje się w szkole.
Warto sprawdzić, czy pociecha nie ma na przykład problemów ze słuchem, czy ma trudności z czytaniem, przyswajaniem wiedzy. Często problemem może być też dysleksja albo kłopoty z koncentracją. Wiedząc, z czym dziecko się zmaga, będzie dużo łatwiej podjąć działania, które mają wspomóc jego rozwój.
Zrób test i dowiedz się nad czym pracować
Przeprowadzając test umiejętności poznawczych można najlepiej stwierdzić, co dokładnie jest przyczyną trudności w nauce. Test Gibsona, który może w tym pomóc, bada naszą pamięć, koncentrację, ale też szybkość, z jaką przetwarzamy nowe informacje. Takie wyniki będą podstawą do opracowania indywidualnego zestawu ćwiczeń dla ucznia. Będą także dopasowane dokładnie do jego umiejętności. Jeśli ktoś świetnie radzi sobie z czytaniem i logicznym myśleniem, a nieco słabiej z zapamiętywaniem informacji – to właśnie pod tym kątem będzie mógł robić zadania na trening mózgu.
Metodyka programu BrainRX wyróżnia się właśnie indywidualnym podejściem do każdego z uczniów i ich umiejętności poznawczych. Taki dopracowany zestaw ćwiczeń sprawi, że efektywność całego procesu nauki znacznie wzrośnie. Dzieci będą uczyć się dużo szybciej – ponieważ każdy z elementów – pamięć, skupienie uwagi czy przetwarzanie informacji – będzie działał na niemalże maksimum swoich możliwości.
Dla dziecka najlepszym wskaźnikiem tego, że taka praca przynosi efekty, będzie to, że nauka zacznie mu sprawiać znacznie mniej trudności. Odrabianie lekcji może zająć mniej czasu, niż było to do tej pory, informacje przekazane w szkole będą łatwiej zapamiętywane, a oceny będą coraz wyższe. To nie tylko spowoduje większe zadowolenie z siebie, ale i będzie motywacją do dalszej nauki.
Co więcej, efekty pracy z programem BrainRX będą widoczne nie tylko w czasie robienia wskazanych ćwiczeń. Raz usprawniony proces nauki, zostanie z nami na dłużej. Czyli będzie działać nie tylko na etapie szkolnym, ale przyda się także w dorosłym życiu. Zresztą, podobny test i trening mózgu mogą z powodzeniem robić także dorośli – i dzięki temu wciąż się rozwijać.
Źródło: https://braingym.pl/