Brzydki zapach w toalecie to problem występujący w niejednym domu. Prawdopodobieństwo, że się pojawi, wzrasta jeszcze bardziej, gdy WC znajduje się w łazience. Przyczyną takiego stanu bardzo rzadko jest zaniedbanie sprzątania. Nieprzyjemna woń może bowiem wystąpić nawet w regularnie czyszczonym pomieszczeniu. Z czego może wynikać brzydki zapach dobiegający z łazienki i jak sobie z nim radzić?
Przyczyny powstawania przykrego zapachu
Przykry zapach dobiegający z łazienki to zdecydowanie ostatnie co chcielibyśmy mieć w domu. Jeśli pojawia się on mimo regularnego sprzątania, może wpłynąć na znaczne pogorszenie samopoczucia. Zamiast jednak zamartwiać się, co powiedzą goście po przekroczeniu progu naszego mieszkania, trzeba działać i wyeliminować wszystkie możliwe przyczyny nieprzyjemnej woni. Od czego warto zacząć? Najlepsza opcja to zastanowienie się czy nasze sprzątanie jest dokładne. Zbyt krótka dezynfekcja może być bowiem niewystarczająca. Istotne są również środki użyte do czyszczenia toalety, umywalki czy wanny. Przyczyn brzydkiego zapachu w łazience można upatrywać także w słabej wentylacji pomieszczenia oraz pomijaniu trudnodostępnych miejsc, w których też może odkładać się osad czy kamień.
Jak dokładnie posprzątać pomieszczenie?
Wiedząc już, na czym należy się skupić, by pozbyć się uciążliwego zapachu z łazienki można od razu przejść do działania. Jeśli środki do czyszczenia używane do tej pory były słabej jakości, należy wymienić je na mocniejsze i przeznaczone do konkretnych powierzchni. Mycie toalety płynem do szyb lub naczyń może bowiem nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Czyszcząc poszczególne części toalety, umywalki, wanny czy kabiny prysznicowej należy dokładnie przeczytać wytyczne producenta. Najczęściej zaleca on odczekanie kilku minut przed rozpoczęciem szorowania i płukania, tak by środek miał szansę odpowiednio zadziałać. Jeśli po wlaniu do muszli klozetowej płynu od razu go spłuczemy, środek nie poradzi sobie z nieprzyjemnym zapachem, a tym bardziej kamieniem i osadem. Sprzątanie zostawmy więc na dzień, w którym dysponujemy odpowiednią ilością czasu i wykonajmy je bez pośpiechu. W uzyskaniu przyjemnego zapachu z pewnością pomogą kostki wieszane na muszli oraz odświeżacz powietrza w żelu. Wybierając podobne nuty zapachowe, zdecydowanie wzmocnimy uzyskany efekt.
Sprzątając wannę (kabinę) oraz umywalkę nie należy zapominać o czyszczeniu odpływu. Jego zatykanie jest bowiem bardzo częste i niesie ze sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci bardzo brzydkiego zapachu i cofaniu się wody. Raz na miesiąc warto użyć specjalnych środków udrożniających rury, co tydzień natomiast można wlać do odpływu trochę wrzątku.
Odświeżacz jako zwieńczenie pracy
O ile na sprzątanie pomieszczenia mamy ogromny wpływ, to na wentylację już nie. Aby więc choć odrobinę usprawnić przepływ powietrza warto regularnie wietrzyć łazienkę. Zwłaszcza po kąpieli, kiedy gromadzi się w niej para wodna. Ten zabieg w połączeniu z dokładnym sprzątaniem powinien znacznie poprawić zapach we wnętrzu. Aby jednak był on jeszcze przyjemniejszy dobrze zdecydować się na odświeżacz powietrza do łazienki. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli elektrycznych, ale również na baterie. Wybierając zapach podobny do odświeżacza powietrza w żelu oraz kostek toaletowych sprawimy, że w miła woń w pomieszczeniu będzie niezwykle intensywna.
Przykry zapach w toalecie i łazience to problem, który często wynika jedynie z drobnych błędów przy sprzątaniu. Ich wyeliminowanie oraz postawienie na przyjemnie pachnące odświeżacze sprawi, że na dobre zapomnimy o kłopotliwej woni.