Każdy użytkowane urządzenie może się popsuć. Nie inaczej jest też w przypadku wózków widłowych z napędem hydrostatycznym. Pomimo tego, że większość takich sprzętów można zaliczyć do wysokojakościowych, to i tak usterki mogą wystąpić. O tym, jak zadbać o stan techniczny wózków wyposażonych w napęd hydrostatyczny piszemy poniżej.
Dlaczego warto zadbać o wózek widłowy?
Pomimo tego, że naprawa hydrostatów zdarza się dosyć rzadko to i tak warto stale dbać należycie o swój sprzęt. Dodatkowo warto też mieć na uwadze, że serwis wózków widłowych odbywa się nie tylko z uwagi na wystąpienie awarii, lecz również z powodów profilaktycznych. Wiadomym jest przecież, że im wcześniej zauważymy pewne symptomy świadczące o niedostatkach maszyny, tym większa szansa na to, że unikniemy kosztownych działań serwisowych w przyszłości. Dlatego też regularne serwisowanie wózka widłowego jest tak istotne. W trakcie takich działań sprawdzających określany jest aktualny stan urządzenia oraz w razie potrzeby dokonywana jest wymiana części, które w trakcie codziennej eksploatacji wózka widłowego mogły ulec w sposób naturalny zużyciu. Efektem tego nawet używany i stosunkowo zużyty wózek widłowy może zachować wysoką jakość pracy. Częste przeglądy oraz prace konserwacyjne to również element znacząco zwiększający bezpieczeństwo, gdyż użytkowanie niesprawnego sprzętu może grozić nawet ryzykiem wypadku. Pamiętajmy jednak, że wyłącznie profesjonalny serwis wózków widłowych może przynieść nam znaczące korzyści. Fachowcy z takich miejsc posiadają bowiem niezbędną wiedzę merytoryczną oraz narzędzia niezbędne do wykonania fachowego przeglądu i naprawy hydrostatu. Posiadają oni także różne części zamienne, które można zamontować do wózka w celu poprawienia sprawności jego działania.
Jak dbać o napęd hydrostatyczny? Olej ma znaczenie
A co możemy zrobić, aby zadbać o sam układ hydrauliczny? Z pewnością jedną z najważniejszych spraw jest dbałość o odpowiednią temperaturę oleju. Gdy użytkowany olej jest przegrzany, to efektem tego jest znaczny spadek jego lepkości, słabsza zdolność do przenoszenia dużych naprężeń oraz co najważniejsze szybciej zachodzą wtedy wszelkie procesy starzenia. Kolejną istotną sprawą w kwestii oleju jest też regularna kontrola jego poziomu. Kiedy osiąga on zbyt niski stan, to wówczas niemożliwe staje się utrzymanie jego optymalnej temperatury w czasie pracy. Co ciekawe czasami ubytek oleju może nawet nie być odczuwalny w trakcie normalnych zajęć. Ważne również, aby dokonywać regularnych uzupełnień właściwym specyfikiem. Niekoniecznie musi to oczywiście oznaczać stosowanie identycznego oleju, lecz chodzi tu bardziej o parametry jakościowe i te dotyczące lepkości. Zbyt duże różnice pomiędzy właściwościami poszczególnych specyfików mogą powodować negatywne zmiany w oleju na przykład w postaci skłonności do spieniania. Z kolei przenoszone przez olej pęcherzyki powietrza mogą jeszcze bardziej zwiększać kawitację, będącą przyczyną między innymi przyspieszonego zużycia poszczególnych elementów całego układu hydraulicznego.