W jednym metrze sprężonego powietrza znajduje się szacunkowo 190 milionów wszelkiego typu zanieczyszczeń. Oznacza to, iż wszystkie te nieczystości trafiają do produktów, które powstały w trakcie cyklu produkcyjnego. Mogą osadzać się także na czułych elementach instalacji sprężonego powietrza. Prowadzi to w konsekwencji do wadliwej jakości towarów oraz szybszego zużycia urządzeń odbiorczych. Aby temu zaradzić, warto jest wprowadzić system uzdatniania sprężonego powietrza.
Sprężone powietrze pełne zanieczyszczeń powodem przymusowej utylizacji całej partii wyprodukowanych artykułów
Sprężone powietrza, które zawiera cząsteczki stałe, olej, bakterie, wirusy, zarazki oraz inne mikroorganizmy może skutecznie zniwelować owocny proces produkcyjny, mający na celu wytworzenie najwyższej jakości produktów. W przypadku przemysłu spożywczego, medycznego, farmaceutycznego czy elektronicznego – jeśli przynajmniej część tych zanieczyszczeń dostanie się do wyrobów, to zakład przemysłowy będzie zmuszony wycofać całą partię z obiegu i poddać ją utylizacji. Wynika to z faktu, że większość zanieczyszczonych produktów nie będzie spełniać norm jakości. W przypadku wielu gałęzi przemysłu, zanieczyszczenia, które dostają się do wyprodukowanych artykułów mogą przyczyniać się do ich wadliwości, co może generować poważne straty dla całego przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Jakiego rodzaju zanieczyszczenia muszą zostać bezwzględnie usunięte ze sprężonego powietrza?
Wiadomym jest, iż w trakcie pracy sprężarka zasysa powietrze, jakie znajduje się w jej najbliższym otoczeniu. Oprócz tlenu, azotu, wchłania także inne niepożądane odpady, do których zaliczamy m.in.;
- pyłki,
- kurz,
- roztocza,
- baterie,
- wirusy,
- grzyby,
- drobnoustroje.
Im większe jest ciśnienie, tym bardziej maleje objętość sprężonego powietrza, zaś znacznie wzrasta gęstość występowania wszelkich zanieczyszczeń. Jest to proces zachodzący w niemal każdej instalacji, która nie jest wyposażona w systemy uzdatniania sprężonego powietrza.
Ponadto kolejną substancją, która może zanieczyszczać sprężone powietrze jest olej. Substancja ta jest wykorzystywana jako czynnik smarujący i chłodzący w sprężarkach śrubowych i tłokowych. Olej z łatwością może przedostać się do produktów oraz wnętrza instalacji sprężonego powietrza.
Ostatnim rodzajem „zanieczyszczenia” jest para wodna, która występuje w zasysanym przez sprężarkę powietrzu, jej obecność nie jest niczym niezwykłym jednakże poziom wilgoci musi być dostosowany do norm jakościowych, jakie przyświecają wytwarzaniu danego produktu czy wykonywaniu usługi. Na wilgotność wpływ mają także warunki atmosferyczne.
Dlaczego uzdatnione powietrze jest tak potrzebne w zakładach produkcyjnych i usługowych?
W wielu gałęziach przemysłu sprężone powietrze musi zostać poddane odpowiedniemu procesowi przefiltrowania, jak również odolejania i osuszania. Jest to wymagane w przypadku w branży petrochemicznej, wojskowej, medycznej, farmaceutycznej, spożywczej, optycznej, mechanicznej, elektronicznej, itp. Ponadto zastosowanie wysokiej jakości filtrów, osuszaczy adsorpcyjnych i chłodniczych, separatorów cyklonowych oraz innych urządzeń pomocniczych w procesie uzdatniania sprężonego powietrza ma niebagatelne znaczenie dla żywotności danego parku maszynowego.
Jeśli pragniemy cieszyć się długą i bezawaryjną pracą instalacji na bazie sprężarki tłokowej lub śrubowej, to warto jest zainstalować system uzdatniania sprężonego powietrza. Dzięki temu ograniczymy ryzyko awarii spowodowanych przedostaniem się zanieczyszczeń, do wnętrza instalacji i urządzeń odbiorczych. Zaniechanie tego działania grozi wystąpieniem poważnych komplikacji i przerw w działaniu sprzętu, łącznie z jego generalnymi remontami, a nawet przymusem zakupu nowego
Każdy właściciel zakładu przemysłowego lub usługowego powinien zainwestować w system uzdatniania sprężonego powietrza. Dzięki wysokiej jakości urządzeniom, które służą do tego celu, jesteśmy w stanie wyprodukować optymalnie przygotowane sprężone powietrze, które jest gotowe do użycia, bez względu na gałąź przemysłu. Daje to gwarancję 100% jakości powstałych towarów oraz wykonywanych przez nas usług.
Źródło: Almig – sprężarki powietrza